Vinyasa Yoga ve Mitoloji

Mitlerden Asanalara – Hikayelerden Hayata

Mitler, geleneksel olarak kuşaktan kuşağa, sözlü gelenek içinde yayılan, toplumun düş gücü etkisiyle zamanla biçim değiştiren, imgesel bir anlatımı olan halk hikayeleridir. Her toplumun kendine özgü mitolojik maceraları vardır ve o toplumun aynası gibidir.

Favori yoga pozlarınızın özünde barındırdıkları hikayeleri öğrenmeye hazır mısın ?

Yoga pozları isimlerini ve o isimlerin arkasındaki hikayelerini, kadim bilgelerden, mitolojik karakterlerden, geometrik şekillerden, hayvanlardan, mitolojik kahramanlardan alırlar.

Asana pratiği bedenimizi canlandırıp zihnimizi odaklamıza yardımcı olurken pozlara dair hikayeler, bizler için birer ilham kaynağına dönüşerek yoga pratiğimizi zenginleştirir, uygulamamızı daha derin ve meditatif hale getirir. Mitlerdeki karekterlerin her biri insana özgü kusurlar sergiler. Mitlerde kendi hikayemizi bulur, kahramanlarla aramızdaki benzerliklere şaşırırız.

B.K.S Iyengar’ın dediği gibi; “yoga üzerinde çalışmak, bir pozda ustalaşmaktan ibaret değildir. Pozu kullanarak kendimizi anlamak ve dönüştürmektir. Mitleri, asanalarla eşleştirdiğimiz zaman öğrencilerimiz için kendi iç dünyalarına ve dönüşüm potansiyellerine doğru yolculuğun kapısını açarız.”

Atölyede seni neler bekliyor ?

Mitler hakkında anlatım videoları, mitleri fiziksele indirgediğimiz birer saatlik tematik Vinyasa Akış dersleri, açıp okumak istediğinde elinin altında olacak yazılı dosyalar hepsi bir arada.

Atölye sana ne kazandırır ?

Geometrik şekillerden, doğa sembolizminden ve mitolojik kahramanlardan esinlenerek hazırladığım Mitlerden Asanalara Atölyesi sizleri yoga geleneğinin kalbine doğru bir yolculuğa çıkaracak.

Yoga pozları sayesinde felsefesini, mitolojisini meraklı bir araştırma hali içinde daha keyif alarak öğreneceksiniz.

Fiziksel pratiğin ötesindeki holistik deneyimi yaşamak yoga uygulamanızda dönüşümün kapılarını aralayacak.

Mitler toplumdan topluma değişmekle beraber aralarında azımsanmayacak ölçüde benzerlikler vardır. Dolayısıyla mitolojik karakterlerin yaşadıklarından yola çıkarak kendi hayatımıza dokunan öğretilere aşina olmaya başlayacağız.

Detaylı bilgi ve kayıt için ranayogavibes@gmail.com dan bana ulaşabilirsin.

Tanıtım videosu