Trikonasana Pozu İpuçları

Fonksiyonel anatomi yogaya dahil oldukça asana pratiğimiz zaman içinde dönüşmeye başlıyor. Belimde artan sıkışma hissinden dolayı Trikonasana pozuna yogaya ilk başladığım yıllarda öğretilenden daha farklı yerleşiyorum ve yardımcı malzemelerden destek alıyorum.

Zemin desteğini daha sağlamlaştırmak, pozun şeklini koruyabilmek için blok kullanmaya ne dersiniz ?

  • Beden ağırlığını, iki nokta yerine üç noktadan zemine eşit olarak yaymayı kolaylaştırır.
  • Zemin desteği artınca, beden merkezden uçlara doğru daha rahat genişler ve uzar. Eli kaval kemiğine yerleştirmeye oranla ribaund potansiyeli artar. Bedene binen yük azalır.
  • Blokla temas eden elin itme gücü sayesinde kürek kemiklerinin akışkan hareketini bulmak, göğüs kafesini açmak kolaylaşır.

Lumbar omurga (bel) ve özellikle Sakroiliak eklemdeki sıkışma hissediyorsanız poza giriş şeklinizi değiştirebilirsiniz. 

Kendi pratiğimde uygulamaya başladığım Üçgen pozuna geçişi burada paylaşmak istiyorum.

  • Bloktan destek alarak sabit zemini bulun.
  • Öndeki bacağın üzerine doğru, yarı yola kadar katlanmaya başlayın.
  • Leğen tabanını dönebildiği kadar rotasyona dahil edin. Durduğu yerde durun ! Kalçaları üst üste getirmek için bedeni zorlamayın. Femur kemiği leğen tabanına kompresyon uyguladığı için ya da iç bacak kaslarındaki gerginlikten dolayı daha ileri gitmeniz mümkün olmayabilir.
  • Çevrilmeye göğüs kafesinden devam edin.
  • Boyunda ağrı varsa göğüs kafesinin baktığı yöne doğru bakışları çevirin. Durduğu yerde durun ! Yukarıya bakmak için boynunuzu zorlamayın.

 “Durduğu yerde dur”. Sadece matın üzerindeyken değil, hayatın birçok alanında kendime yakın hissettiğim bir deyim olarak cebimde taşıyorum 🙏.

#trikonasana #trianglepose #yogaasana

Trikonasana pozunda sağlam zemini kurduktan sonra   gövdenin sağ yanındaki uzamayı koruyarak sağ bacağın üzerine doğru, yarı yola kadar katlanın.

Açık göğüs kafesi ve uzun omurgayı koruyun. Kuyruk sokumu ve başın tepesi, iki noktayı birbirinden uzaklaştırın.

Kaburgaları içe doğru sarmalayarak ön bedenin yere doğru sarkmasına engel olun

Sağ dizinizde aşırı gerilme hissediyorsanız dizi mikro bükülü tutun ve ağırlığı topuktan ayak parmak köklerine doğru kaydırarak eşit dağıtın.

Göğüs kafesini mata doğru çevrili tutmaya devam ederek kalçaları üst üste getirin. Sıkışma ya da gerilme sonucu kalçaların hareketi belli bir noktada durduğun zaman zorlamayın. Her birimizin kalça açıklığı farklı. Üst kalça femur kemiği leğen tabanı birbirine temas ederek harekete izin vermeyebilir. Ya da iç bacaklardaki gergin kaslar sizi zorlayabilir.

Sonraki aşamada açılmayı kalçadan değil göğüs kafesinden bulmaya başlayın. Alt karından başlayarak göğüs kafesini ve omuzu çevirerek bedenin önündeki açılmayı arttırın. 

Son aşamada sol kolu sağ kol ile aynı dikey hat üzerinde olacak şekilde yukarıya doğru uzatın.

Boyun rahatsa el parmak uçlarından yukarıya doğru odak noktasını bulun. Ya da göğüs kemiğinizle aynı yöne doğru bakın.

Kalçaların üst üste getirmeye zorlamadan kendi yumuşak sınırlarınızın bilinci içinde pozda beş derin nefes alır veriş kalın

Namas’cray

Rana