Tittibhasana Kol Dengesi Master Class

Kol dengeleri kimimizin mesafeli durduğu pozlardır. Özellikle yeni yogaya başlayanlar, eller üzerinde dengede kalma arayışına tereddütle yaklaşır. İyi haber; zamanla yogada bizi zorlayan pozlar merakımızı arttırır, deneme ve keşfetme arzumuzu canlı tutar. Yoga pratiğimiz rutine bağladığında bedenimizin sınırlarına dair araştırma yapma konusunda ilham verici olurlar.

Titibhasana, nam-ı diğer Ateş Böceği Pozu, hem gücü hem derin öne eğilmeyi bir arada tutan kol dengesi. Kök güç, kalça bükücüler ve kollar, leğen tabanını yukarıya doğru kaldıracak ve üst baldırları yere paralel hale getirecek ölçüde kuvvetli olmalı. Bedeni önemli ölçüde aktive ederken daha dışa dönük olduğumuz hissine kapılırız. Ancak derin öne eğilmeye yerleşirken içe dönme halini de deneyimleriz.

Uygulamanıza Güneşe Selam A Serileri ile başlayın. Bedendeki büyük kasları ve eklemleri yeterince ısıttıktan sonra Alçak Hamle, İkinci Savaşçı, Parshvakonasana (Yan Açı), Baddha Parshvakonasan pozlarını Güneşe Selam Serilerinin arasına eklemeye başlayın. Bedeni Titibhasana Pozuna hazırlamak için aşağıdaki pozlarla pratiğinize devam edin.

  • Prasarita Padottanasana A
  • Ardha Navasana
  • Malasana
  • Uphavistakonasana / Uphavistakonasana – take it up asana (2 blok topukların altında)
  • Dizler bükülü Tittibhasaa (2 blok ellerin altında

Uygulama boyunca nefesinizle olan bağınızı koruyarak kendinizi zihinsel açıdan poza hazırlayın. Pozun Türkçe karşılığı Ateş Böceği. Nasıl ateş böcekleri içlerindeki ışığı dışa yansıtırlarsa siz de içinizdeki oyuncu ruhu, meraklı tutumu pozla buluşturmayı araştırın. Kalçalarla merkezi kucaklayarak, derin öne eğilmenin içinde enerjiyi içinize doğru yansıtırken aynı anda güçlü kollar ve bacaklar boyunca o ışığı dışarıya saçın.

Yukardaki Master Sınıf akışının haricinde evde kendi başınıza yapabileceğiniz 15 dakikalık ‘Güçlü Kollar & Tittibhasana ” videosu linkini daşağıda bulabilirsiniz. Her hafta yenilenen tematik içeriği ile Youtube’da Rana Yoga Vibes kanalı, farklı seviyelerden uygulamacıları bir araya getiriyor. Birlikte paylaşarak çoğalmanın, şifa bulmanın devamı dileğiyle 🙏

İyi pratikler dilerim.

Rana