Şu An Farkındalığında Ne Var ?

İnsanoğlu, sosyal bir varlık, dolayısıyla çevremizle bağ kurma, iletişim halindeyken hassas dengeleri gözetme konusunda zaman içinde yol aldık. Ancak kendimizle nasıl samimi bir bağ kurabiliriz, her halimizle aşina olabiliriz sanırım buna dair soru işaretlerimiz, açmazlarımız daha fazla.

Aslında formül basit ve her an başlamak için doğru an. Meditasyon minderine yerleşerek, kendi içimizde olup bitene kulak vermek, olanı olduğu haliyle görmek yeterli.  Nelere karşı bağımlılık geliştiriyorum ? Beni neler tetikliyor ve kaçmaya başlıyorum ? Duygusal etkileşimde duvarlar örme eğilimi içinde miyim ? Kendimle olan ilişkimde takındığım hal başkalarıyla olan bağımı nasıl etkiliyor ? Kendimize dair gözlem hali içinde kalarak, yargılamadan aşina olmaya başlamak dönüşümün kapısını aralıyor. Hadi gelin bu bahsettiklerimizi pratiğe dökelim.

Her ortamda, her varoluş halinde size eşlik edebilecek basit ve keyifli bir Zen uygulaması. ‘Şu an Farkındalığında Ne var ?’’. Kendinize gerçek bir partner ya da yalnızsanız hayali bir arkadaş seçin. Saati beş dakikaya kurun ve içinizden biri soru soran diğeri cevaplayın olsun. Hatta başlamadan önce birkaç dakikalık nefes farkındalık meditasyonu yapabilirsiniz. Aranızda şu kısa diyalogun tekrarlanmasına izin verin. Aşağıya örnek bir akış bırakıyorum.

Partner: Şu an neyin farkındasın ?
Siz: Yoldan geçen motor sesleri

Partner: Teşekkür ederim. Şu annenin farkındasın ?  
Siz: Az evvel içtiğim kahvenin tadı.

Partner : Teşekkür ederim. Şu an neyin farkındasın ?
Siz: Tenimdeki ılık esinti.

Partner : Teşekkür ederim. Şu an neyin farkındasın ?
Siz: İşleri yetiştirememe endişesi.

Sizler o an etrafınızda olup biten ya da aklınızdan geçen neyin farkındalığı içinde iseniz ona göre cevaplayın. Beş dakika sonunda rolleri değişin. Tüm çalışma bitince dilerseniz nasıl bir deneyim içinden geçtiğinizi günlüğünüze yazabilirsiniz. Soru soran partner hiç bir his yönlendirmesi hatta mimik bile yapmadan eşlik etmeye özen göstersin.

Kendi deneyimimden biraz bahsetmek gerekirse, ilk başta verdiğim cevaplar daha ziyade beş duyu vasıtasıyla algıladıklarıma dair oluyor ve daha yüzeyde kalan hisler ortaya çıkıyor. Devam ettiğinizde farkındalık katmanlarında yavaş yavaş daha derinlere indiğinizi gözlemliyorsunuz. Daha sübtil hisler kendini gösteriyor. Verdiğiniz cevapları yargılamayın, farklı ya da etkileyici sözler söyleme arayışına girmeyin. Olan neyse sadece onu söyleyin.

Değerli yoga ve meditasyon hocamız Cyndi Lee’nin tavsiye ettiği bir kitaptan alıntıladım bu çalışmayı. İlgilenenler için kitap bilgileri; Most Intimate – A Zen Approach To Life’s Challenges. Roshi Pat Enkyo O’Hara.

Açık bir zihin ve cesur bir kalp sayesinde her koşulda samimi bağ kurabilmenin eşşisz deneyimini yaşamamız, yaşatmamız niyetiyle…

Sevgilerimle

Rana Ortan