Düzenli Meditasyon İpuçları

Meditasyonu günlük, olağan aktivitelerinizden biri haline getirin. Her gün rutin olarak yaptığınız işlerden biri gibi kabul ederseniz, meditasyona oturmak için fazla çaba harcamanıza, kendinizi ikna etmenize gerek kalmaz.

Meditasyon yapma alışkanlığını kazanmak için küçük adımlar atın. Günde beş ila on dakika ile başlamak yeterlidir. Süreyi uzatmak yerine alışkanlık haline getirmeye özen gösterin. Zaten süre kendiliğinden artacaktır. Zamana yaymadan koyduğumuz büyük hedeflerin  bize yük olmaya başlayacağı gerçeğini unutmayın.

Tek başınıza meditasyon yapmak zor geliyorsa bir grupla birlikte yapın. Grup enerjisi size ilham verecektir. Kendinize meditasyon arkadaşı edinin ve birbirinizi bu konuda takip edin.

Meditasyon yapacağınız zaman dilimini programlayın ve takvime not edin. Teknolojinin nimetlerinden yararlanmak isterseniz size hatırlatması için bir uygulama edinin.

Sizin için en uygun zamanı ve mekanı seçin. Sabah insanıysanız uyandıktan kısa bir süre sonra meditasyona oturmak  kolay olacaktır. Kimileri, öğle ya da akşam saatlerini tercih eder. Hatta uykuya dalmadan evvel yapacağınız meditasyon sizi sakinleştirecek ve uyku kalitenizi arttıracaktır.  ‘Aynı yer, aynı zaman’ prensibi sürdürülebilirliği destekler.

Kendinize meditasyon alanı yaratın. Meditasyon minderi, meditasyon taburesi, battaniye, ihtiyaç duyduğunuz blok vb yardımcı malzemeleri yanınızda bulundurun. Uygulama boyunca rahatsız edilmeyeceğiniz, sessiz, sakin bir alan olmasına dikkat edin.

Sizi motive edecek objeleri, bir resim, kitap, mum ya da tütsü gibi meditasyon alanına koyabilirsiniz.

Devamlılık açısından haftada beş gün düzenli meditasyon yapmaya zaman ayırın. Hafta sonları süreyi arttırmayı deneyebilirsiniz.

Günlük tutun. Meditasyon sırasında ortaya dökülen duygular , tekrar eden düşünceler nelerdi ? Bedende ne gibi hisler ortaya çıktı ? Ne tür bir fiziksel, duygusal ve zihinsel süreçten geçtiğinizi kelimelere dökmek kendinizle olan bağı güçlendirecektir.

Beklentiye girmemeye gayret edin. Egzersiz olarak düzenli pratik etmeye kendinizi adayın. Her ne olursa olsun cesaretinizin kırılmasına izin vermeyin.

Uygulamanızı yargılamayın. İsteseniz de meditasyondan sınıfta kalamazsınız 🙂 Meditasyon her an değişen dönüşen zihinsel aktivitelere bakmak için bir araçtır.

Meditasyon, başarıyı hedefleyen bir arayış değildir. Ömür boyu kat edeceğiniz yolda size eşlik edecek bir pratiktir. Nefesinizle, bedende oluşan hislerle, düşünceler ve duygularla aşina olmanın neticesinde hayatın her safhasında sakin ve meraklı bir tavır içinde kalmanın kapısını aralar.

Basit ve sade tutmaya gayret edin. Vipassana meditasyonu, size  özel bir deneyim yaşatmayı hedeflemez. Her neyi deneyimliyorsanız onun farkına varmanıza vesile olur. Mevcut anda hayatınızın gerçeğini çocuksu bir samimiyet ve açıklık içinde keşfetmenizi sağlar.

Sevgilerimle

Rana Ortan