Gün içinde yoga pratiğinize başladığınızda beden-zihin-nefes üçlüsünün ne durumda olduğuna dikkat ettiniz mi ? Kendi adıma konuşmak gerekirse cevabım kaskatı bir beden, bulanık bir zihin, hatta çoğu zaman karamsar ve sığ, kesik kesik akan nefesler. Matta geçirdiğim süre uzadıkça kapalı, sıkışık ve depresif hissettiğim alandan daha açık, ferah, huzurlu bir yere doğru ilerlediğimi fark ediyorum. Halden hale girmek insanın doğasında var ve aslında hepsi çok öğretici ve şifalandırıcı.

Kelime anlamı olarak bakıldığında Dukha, kötü delik ve Sukha, iyi delik anlamına geliyor. Delikten kasıt eski zamanlardaki tekerlekli arabalardaki aksın etrafında döndüğü delik. Şayet bu delik pürüzsüz ve genişse yolculuk aynı ölçüde rahat ve zahmetsiz geçiyor. Tam tersi olduğunda yol boyunca sarsılmalar, iniş çıkışlar kaçınılmaz oluyor.

Yoga pozlarında bedende kemik-kas ve deriyi hizalarken aslında yaptığımız belli bir şeklin içine yerleşmek ve aynı zamanda alan açmak. Sıkışık, gergin, kapalı olandan daha geniş, rahat ve ferah olana doğru ilerlemek. Matın üzerindeylen pozun temelini sağlam inşaa eder ve hiza odaklı yaklaşım içinde poza yerleşebilirsek Sukha’ya varmamız mümkün. Buna rağmen bazı pozlarda yeterince güçlü ya da esnek olmadığımız için zorlanabilir, sıkışık hissetmeye başlayabiliriz. Dukha’yı reddetmek yerine pozu ihtiyaçlarımıza uygun olarak uyarlayarak, destek malzemeleri kullanarak orta yolu bulabiliriz.

Hayatın içinde de olduğumuzdan farklı görünmeye çalışmak, halihazırda şartların bize sunduğunun kat ve kat fazlasını istemek bizi Dukha’ya sürükleyerek mutsuz eder. Kendimizi olduğumuz hali ile kabul edip, o anki şartlar içinde yapabileceğimizin en iyisini yapmak, saadeti ertelememek bizi Sukha’ya doğru götürür. Engeller de yolun bir parçası, dolayısıyla engelleri de kendi lehimize çevirmek için bakış açımızı yeniden gözden geçirebiliriz.

Tekrar fiziksel uygulamaya dönecek olursak yoga pratiğinde Güneşe Selam Serileri, Çevrilmeler, Arkaya Eğilmeler kendi deneyimime göre Dukha’yı dönüştüren en müthiş pozlar. Rana Yoga Vibes YouTube Kanalımdan bu pozları çalıştığımız, ilginizi çekebilecek birkaç yoga dersinin linkini sizlerle paylaşmak istiyorum. Sormak istediklerinizi youtube’da yorumlar kısmına yazabilirseniz.

Güneşe Selam Serileri

https://youtu.be/QtVCNyp0YO4

Hafif Çevrilmeler

https://youtu.be/kHR74RLhHM8

Derin Çevrilmeler & Düğümler

https://youtu.be/wZRpB49J2Oo

Arkaya Eğilmeler

https://youtu.be/p4LCH9h3bGE

İyi pratikler dilerim.

Om Mani Padme Hum