Günü bitirirken, yorgunluğu bir parça azaltmak için rahat bir kanepeye uzanmak kim istemez. Blokla destekli, göğüs kafesini omuzları genişleten, üst bacakları açan Paryankasana, kanepe ya da yatak pozu. 

Ubud’da bir duvar yazısı görmüştüm  “Yoga hurts. Meditation is boring”. Günlük hayatın içinde bedenin hiç de alışık olmadığı şekillere giriyoruz yogada, haliyle rahat hissetmemek mümkün. Yoga pozlarını konforlu hale getirmek, zorlanmadan pozun içinde derinleşmek mümkün.  Aceleye getirmeden, beden parçalarını senkronize biçimde hareket ettirerek, bedene çabayı ve zorlanmayı eşit olarak dengeli biçimde yayarak.

 


Paryankasana’ya yerleşmek için tek veya iki, hatta üç blok gerekli.

Virasana Pozunda başlayın. Dizler bir arada, kaval kemikleri kalça mesafesi, topukların arasına oturun. Dizlerinize çok yoğun hissettiriyorsa bileklerin arasına en alçak haliyle bir blok yerleştirin. İkinci blok, daha yüksek haliyle sırt üstü uzandığınız zaman kürek kemiklerinin arasına gelecek şekilde.

Tüm omurga  boyunca uzama hissini bularak, başınızı arkaya doğru bırakın, kollarınızı da kulakların yanından  uzatın. Boynunuz rahat etmezse başın altına bir blok yerleştirin. Ya da kolları çaprazlayarak dirseklerle başınıza destek olun. Yaklaşık 3 ila 5 dakika rahat ve akışkan nefesleri bulabildiğiniz sürece kalın. 

Namaste 🙂