YAN PLANK POZLARINDA SİZE DESTEK OLABİLECEK ÜÇ İP UCU

Eller üzerinde denge pozları güç ve esnekliğin yanı sıra pozun tekniğini anlamayı da gerektirir. Bir çoğumuz yeteri kadar güçlü olmadığımız için bu pozlarda zorlandığımızı düşünürüz. Ancak problem daha ziyade poza dair tekniği tam olarak kavramamaktan kaynaklanır. Pozların da kendine has bir mimarisi olduğu gibi, uygulanan tekniğin detayları kişiden kişiye değişir. Düzenli yoga uygulaması sayesinde bu mimariyi kendi bedenimize uyarlamak, tekniği çözmek mümkün olur. 

Yan Plank ailesinde pozun tekniğini oturtmamıza yardımcı olacak ip uçları nelerdir ?

  1. Omuz kuşağı – Yan Plank pozuna yerleşmeden önce yere doğru köklenen eli ileriye doğru yürüterek el bileğinin omuzdan bir parça daha ilerde olmasına dikkat edin. Böylece üst kol kemiğinin omuz soketine 90 derecelik açısı omuz manşetindeki baskıyı eşit olarak dağıtır. Daha dar bir açı olması halinde ekleme binen baskı artar. Kürek kemiğinin merkeze doğru çekmek (retraksiyon) yerine olabildiğince merkezden uzaklaştırın (protraksiyon) ve sırt bölgesini genişletin. Üst kolda dışa rotasyonu korurken, alt kolda içe rotasyonu bulmak için dirsek gamzesini el baş parmağı yönüne bakacak şekilde çevirin.
  2. Kök Güç – Merkez güç kasları kaburgaları, omurgayı ve leğen tabanını tek bir düzlem üzerinde birlikte çalışacak şekilde stabilize eder. Omurgası aşırı esnek olanlar için bu daha da önem taşır. Yan Plank pozları zorlaştıkça alt bel kavisini daha fazla arttırmaya meylederiz. Bunu dengelemek için ön kaburgaları içeriye doğru çekin, kuyruk sokumunu ileriye, topuklara doğru uzatın. Alt kaburgalardan başlayarak kalçalara doğru uzanan Quadratus Lumborum kası yan bedeni yerçekimine karşı yukarıya doğru kaldırır, bu kası güçlendirmek için Yan Plank pozları idealdir. 
  3. Bacaklar ve üstteki bacak kalça eklemi – Tüm Yan Plank pozları (Visvamitrasana dışında) tamamen aynı hizayı kullanır. Pozdan poza değişen tek şey üstteki bacaktır. Görsellerdeki Vasistasana 1, Vasistasana 2 pozlarında (ayrıca Kasyapasana, Kapinjalasana, Visvamitrasana) değişen tek şey üstteki bacağın aksiyonudur. Üstteki bacağın kalça ekleminin nasıl çalıştığına dair hareket aralığını anlamak Yan Plank pozlarını ustalıkla yapabilmenin anahtarıdır. 

İyi haber … Practice, practice, practice and all is coming…