Nasıl Nefes Alıp Veriyorum Partner Çalışması ?

Nasıl nefes alıp vermeniz gerektiği hakkındaki zihninizde beliren  düşünceleri bir kenara bırakın. Nefesinize ilişkin subtil hisleri yok saymadan veya nefeslerinizi derinleştirmeye çalışmadan bu ikili çalışmayı yapmanız olanı en net biçimde görmenize vesile olur.

Çabasız Dinlenme (sırt üstü dizle bükülü ve ayak tabanları yerde) pozisyonuna geçin. Boynunuzun altına katlı ince bir battaniye yerleştirin. Bir elinizi alt karnınıza diğer elinizi göğüs kafesinizin ortasına koyun.

Aşağıdaki her bir sorunun cevabı için 1 ila 2 dakika verin partnerinize.  Gözlemleyen partner not alırken Çabasız Dinlenme pozunda olan kendi nefesine ilişkin tespit ettiklerini, çalışma sonrası gözlemleyen ile karşılaştırabilir.

*Nefesin lokasyonu: Nefesin hareketi en çok nerede belirgin ? Üst bedende mi, alt bedende mi ?

*Nefesin merkezi : Nefesin hareketi nerede başlıyor ? Göğüs kemiği çevresinde mi ? Üst karın bölgesinde mi ? Göğüs kafesinin yan taraflarında mı ?

*Nefesin frekansı : Nefesiniz yavaş mı hızlı mı ? Ya da ikisinin arasında bir yerde mi ? Dakikada kaç nefes alıp verdiğinizi sayın. Dakikada 12-14 nefes “normal” bir oran sayılır.

*Nefesin ifadesi : Nefes alış ve nefes veriş süreleri arasında belirgin bir fark var mı ? Birbirine eşit mi ?

*Nefesin dokusu: Nefesin dokusu akışkan, yumuşak ve eşit mi ? Ya da kesik kesik ve düzensiz mi ?

*Nefesin derinliği: Nefes derin mi yoksa yüzeysel mi ? Çabasız dinlenme pozundayken nefes kendi halinde sakin olabilir. Dolayısıyla bu soruya cevap verirken nefesi daha etkileyici hale getirmeye çalışmayın.

*Nefesin kalitesi: Nefesin kalitesini tanımlamanız istense hangi kelime ya da kelimeleri kullanırdınız ? Zahmetli ve yorucu mu ? Dalgalı mı ? Nasıl imajlar canlanıyor zihninde ?

Olabildiğince gevşemek bedeni yere doğru bırakın. Nefese odaklanmak enerji harcatan bir çalışmadır, burada kalarak birkaç dakika dinlenin sonra oturuş pozisyonuna gelin. Ya not alın ya da partnerınızın gözlemlerini dinleyin. Yorum ya da analiz yapmayın. Bu çalışmanın amaçla bir sonuca varmak değil nasıl nefes aldığınıza dair genel bir izlenim edinmektir.

Kaynak: Donna Farhi / Breathing Book