Kendinize sessiz bir yer bulun, kolay bir bağdaşa gelerek, dik omurga ile kalabileceğiniz rahat bir alan yaratın. İlk on dakika nefes farkındalık meditasyonu ile başlayın. Sürenin sonunda “Metta / Maitri Meditasyonu” yani “Sevgiden Doğan Şefkat Meditasyonu” ile devam edin.

İlk aşamada aşağıdaki cümleleri ya da benzerlerini kendiniz için söyleyin.

Mutlu olmayı,
İyi olmayı diliyorum
Kederden uzakta
Sevgi ve bilgeliğimde büyüyorum

Sonraki aşamalarda özneyi değiştirerek “ben” yerine “sen”, “o” ve “onlar” yapın.

İkinci aşamada; hayatınızda önem verdiğiniz, sevdiğiniz ve size destek olan bir dostunuzu gözünüzün önüne getirerek içinizden tekrarlayın.

Üçüncü aşamada; sizin için nötr olan kişiyi aklınıza getirin. Ne özellikle sevdiğiniz ne de özellikle hoşlanmadığınız biri olsun. Düzenli gittiğinizde karşılaştığınız bir mağaza çalışanı olabilir.

Dördüncü aşamada; hoşlanmadığınız, anlaşamadığınız, çekişme halinde olduğunuz kişiyi gözünüzde canlandırarak onun için tekrar edin.

Beşinci aşamada; bu egzersizi yukardaki dört kişiyi –kendiniz, arkadaşınız, nötür kişi, sevmediğiniz kişi- bir araya getirerek yapın.

Sonunda bu duyguları, etrafınızdaki, mahallenizdeki, şehrinizdeki, ülkenizdeki ve dünyanın geri kalanındaki herkese yaymaya başlayın.

Dilerseniz bu sürenin sonunda hislerinizi, beş ili on dakikalık yazma meditasyonu ile kağıda dökün. Hiç ara vermeksizin bilinç akışı tekniğini kullanarak kaleminizi oynatmanız yeterli.

Photo credit Ayşegül Gönenbaba