Bhagavad Gita’ya Giriş blog yazısında kaldığımız yerden devam edelim. Krishna, mentor, Tanrı ve Arjuna’nın savaş arabasının sürücüsüdür. Arjuna, Khrishna’ya O soruyu sorar “Shall l fight the war of life or not ?” Krishna, bu sorulara cevaben, onsekiz bölüm sürecek olan büyük öğretisini anlatmaya başlar. Bu da Bhagavad Githa’nın başlangıcıdır.

Krishna, Arjuna’ya aklının karışık olduğunu ve hayatın doğası hakkında daha net düşünmesi gerektiğini açıklar. Hayatta eylemde bulunmanın kaçınılmaz olduğunu, kimsenin yapılması gerekeni yapmadan hayatını sürdüremeyeceğini anlatır.

Khrisna, her bir bölümde neden her birimizin kendi hayatı ile meşgul olması gerektiğini, yoganın amacına ulaşmak için çalışmanın önemini anlatır. Özellikle bağımlılık geliştirme eğilimi neticesinde karşılaşılan zorluklar Bhagavad Gita’nın özüdür. Yoganın temel öğretilerinin bunun etrafında döndüğünden bahseder ve dört yolu dile getirir.

Raja Yoga – disiplin yolu
Karma Yoga – eylem yolu
Bhakti Yoga – adanmışlık yolu
Jnana Yoga – bilgi yolu

Bizim pusulamız hangisi olabilir ? Her uygulayıcı kendi içsel araştırmasını yaparak bunun cevabını verir.

İnsanlar neden yoga yaparlar ? Sebeplerden biri sağlıktır. İnsan sağlık dengesini kaybedince acı çekmeye başlar ve bu acıyı dindirmek, tekrar dengeyi bulmak için yogadan faydalanır. Diğeri ise belli birşeyi başarmak, amaça ulaşmaktır. Yoga, amacımızı gerçekleştirmemiz için kendimize güven duymamızı, bir sonraki adımı atmamızı sağlar. Sebeplerden bir diğeri de yoga hakkında bilgi sahibi olmak, hayata dair derin katmanları öğrenmektir.

Bunları gerçekleştirmenin yolu ise yoganın sekiz koludur. Pratik yaparak pozları öğrenir, meditasyona oturabilir hale gelir ve nefesimizle, yaşam enerjisi Prana ile aşina olmaya başlarız, bu çoğumuz için başlangıç noktasıdır. Diğer yol ise bağımlılık geliştirmemektir. Burada bahsedilen bağımlılık dış faktörlerin kişiye mutluluk getireceğine dair olan inançtır. Bu tür inanç insanın hem zihnini hem de kalbini kaosa sürükler.

Pratik yapmak ve bağımlılık geliştirmemenin altında sekiz basamaklı yol yani Ashtanga yatar. Yoga Sutralar ve Bhagavad Gita arasındaki bağlantıya baktığımız zaman Yoga Sutraların uygulama/pratik, Bhagavad Gita’nın ise bağımlılık geliştirmeme yolunda bize destek olduğunu ve aslında her iki kadim eserin hayatımıza bir arada nüfus ettiğini keşfederiz.

Kaynak: Yoga International – Rolf Sovik