Hatha Yoga, bedendeki deri, kas ve kemiği hizalamak için tasarlanmış fiziksel egzersizleri (asana, pozlar) ve nefes çalışmalarını (Pranayama) içerir. Batı’da uygulanan birçok yoga tarzı, Hatha Yoga’nın kollarıdır. Hatha Yoga, fiziksel, zihinsel, duygusal yönlerimiz, en sübtil halimiz, en tarifi zor iç doğamız yani sahip olduğumuz her ne varsa onu hammadde olarak kullanır. Amaç bunları kullanarak, öğrenmeye , görmeye, tüm hayal gücümüze, idrak yeteneğimize, tutkumuza, enerjimize, spiritüel yaşamın farkındalığımıza kendimizi açabilmektir.

Hatha Yoganın faydaları nelerdir sorusunun yanıtını vermek gerekirse;

• Pozlar ve nefes çalışmaları bedende tıkalı olan kanalları açar, akışkanlığı sağlar. Böylece nefes ve enerji özgürce, rahatça akar. Nasıl tıkanmış atık borularını tekrar işler hale getirmek için tedbir alıyorsak aslında aynısı bedenimiz için de geçerli.
• Sinir sistemini yeniden şekillendirir ve daha dingin hale getirir.
• Nefes ve enerji özgürce akınca ve sinir sistemi dinginleşince, bedende denge sağlanır. Bedendeki bu denge, kendini zihinde berraklık ve kalpte ılımlılık, sükunet olarak gösterir.

Dengeli beden, özgür ve kısıtlanmamış zihin, açık ve cesur kalp, zorluklar karşısında daha dik ayakta kalabildiğimiz, kendi merkezimizden kopmadan içinde bulunduğumuz şartlara rağmen iç huzurumuzu koruduğumuz bir yaşamın anahtarını bize sunar

Son yıllarda yapılan araştırmalar yoganın depresyona karşı olumlu etkilerini ortaya koymuştur. Yukarıda bahsettiğimiz faydalarına ilaveten yoga, anksiyete ve depresyon tedavisinde başarılı sonuçlar vermiştir. Asana uygulaması, kortizon ve adrenalin gibi stres hormonlarının seviyesini düşürerek bedeni gevşeme moduna getirmiştir. Beden ve zihin gevşemeye başlayınca kişi hislerinden kaçmak yerine onlarla birlikte kalmaya ve depresyon halini tetikleyen psikolojik faktörlere bakmaya başlar.

Hem bedeninizi gevşetmek hem zihnin kıskacından kurtulmak için uygulayabileceğiniz yoga pozlarını sizler için bir araya getirdik. Rahatsız edilmeyeceğiniz bir alanı, yaklaşık 15-20 dakikalığına kendinize ayırarak aşağıdaki sırtı, omuzları, kalçaları, bacakları açmaya yönelik pozları sırasıyla uygulamanızı tavsiye ederiz. Daha fazla vakit ayırabiliyorsunuz kendi seçeceğiniz bir Güneşe Selam serisini üç ila beş kez tekrarlayabilirsiniz. Pozları her iki tarafta da yaptıktan sonra 5 ila on dakikalık bir meditasyon oturuşu ve devamında sırt üstü uzanarak son dinlenme pozuyla uygulamanızı tamamlayınız.

http://onlinekadindergisi.com/depresyona-karsi-yoga-hareketleri/