Yoga uygulamasında sıkça karşımıza çıkan arkaya eğilme pozları, bedenin önünü, özellikle üst baldırları, kasıkları, göğüs kafesini, omuzları ve sırtı açmamıza yarar. Pozlarda kaldıkça, hafiflik ve canlılık hissi artar, uyuşukluk ve depresyon azalır.

Günlük faaliyetlerimizi gözümüzde canlandırdığımız zaman, çoğunun öne eğilmeyi gerektirdiğini fark ederiz. Gerek ev hayatında, gerek iş yerinde yaptığımız birçok eylem bunu getirir. Zaman içinde omurga, öne doğru yuvarlanmaya başlar, omuzlar çöker, göğüs kafesi kapanır. Sırt kasları zayıflamaya başlar ve omurgayı dik tutmak için bize destek olmaz. Bedenin önü kapandıkça, nefes alış verişlerimiz kısıtlanır.

Günlük faaliyetlerimizde nadiren omurgayı arkaya eğdiğimiz için, arkaya eğilme pozlarını uygulamaya başlarken adım adım ilerlemek, bedeni, bu yeni hareket tarzına alıştırmak gerekir. Çok kısa sürede çok derine doğru gitmek bel, boyun ve zayıf sırt kaslarını zorlar. Ne kadar derin arkaya edildiğimize odaklanmak yerine ne ölçüde kolaylıkla dik omurgayı koruyarak günlük faaliyetlerimizi sürdürebildiğimize bakmak daha sağlıklıdır.

Bu pozların zihnimiz ve ruh halimiz üzerindeki etkileri de kuvvetlidir. Omurgayı arkaya eğdiğimizde bedeni, yere doğru çeken bu güce ve yaşlanmanın kaçınılmaz etkilerine karşı koyarız. Bu duruş, hayatın zor anları karşısında moralimizi yükseltir. Açıklık hissi hem ruhumuza hem zihnimize nüfus etmeye başlar. Kendimize daha yakından bakmaya ve daha iyi tanımaya başlarız.

Pema Chödron’un dediği gibi; açıklık, korkularımıza direnmekten değil bilakis korkularımızı iyi tanımaktan doğar. Açılmak, yapmaktan ziyade olma halidir ve o nedenle ürkütür. Kendimize ve başkalarına karşı açılmak belki başta zor gelebilir ama zaman içerisinde kendimizi hazır hissettikçe bu yolda ilerlemek bize hem içimizde hem de başkalarıyla olan ilişkilerimizde alan yaratma imkanı sağlar.

Kalbinizi ve sezgilerinizi takip etmek için cesaretiniz var mı ? Cesaret, devam edebilmek için güce sahip olmak değil, gücünüz yok iken devam edebilmektir. Cesur ve açık bir kalp, yaşam yolculuğumuzda var olanı açıkça görmemizi sağlar. Gelişimimizin hangi aşamasında olursak olalım, hangi şartlar içinde yaşarsak yaşayalım mevcut durumla barışık olmamız için vesile olur.