Uzun zamandır kafamı kurcalıyordu gluten konusu. Yoga hocası arkadaşım sevgili Mehtap Yıldız’ın anlattıkları iyice merakımı arttırdı. Hukukçuluktan gelen mesleki kuşkuculuğumu dindirmek adına belgesel, röportaj, blog yazısı bilimum kaynağa saldırdım.

Özetle üç türü varmış; çölyak hastaları, buğdaya alerjisi olanlar ve gluten intoleransı yaşayanlar. Son iki gruptaki semptomların çoğunu kendimde görmeye başlayınca, bir pazar günü öyleyse parti başlasın dedim.

Üçüncü haftanın sonunda kalıcı değişiklikler neler mi ? Karında şişkinlik, sindirim problemleri, keyifsizlik, bitkinlik, yeme atakları, sürekli açlık hissi, eklem ağrıları OUT. Daha berrak bir zihin, sabahları dinç uyanan bir beden, esnek kaslar, daha stabil halet-i ruhiye, hafiflik hissi IN.

Bu arada iki senedir süregelen alerjik nezle –evin her noktasında rulo rulo selpaklar bulunduracak cinsinde- OVERRRRR. Buğday alerjisi, burun ve göz akmasına da sebep oluyormuş.

Vejeterayanlıkta neredeyse 20 yılı dolduran bendeniz, glutene ve şekere de veda edince peki nemi yiyorum açlıktan bayılmamak için ? O da bir sonraki yazıya kalsın, kafanızı şişirmeyeyim.

Deneyimlerinizi paylaşmak isterseniz haberleşelim ❤.

Sevgilerimle