Çok farklı tarzlarda yapılan meditasyon uygulamaları söz konusu. Bunların içinden “odaklı meditasyon” ve “farkındalık meditasyonu” na baktığımızda; ilkinde tek bir noktaya konsantre olurken diğerinde belli bir hisse, düşünceye odaklanmadan; diğer bir deyişle bir şeye bağımlılık duymadan ve bir şeyden kaçınmadan; ne düşünce, his, duygu çıkarsa çıksın gözlemlemeye devam ederiz.

Geçen blog yazısında uyguladığımız “serbest yazma meditasyonu”, hiçbirşeye odaklanmadan zihinde çıkan her ne varsa kaleme döktüğümüz farkındalık meditasyonu iken bu defa yapacağımız bir “metni kopyalayıp yazma meditasyonu” ile belli bir içeriğe odaklanmak.

Metni okumak yerine neden yazmayı seçelim derseniz yazma eylemi; okumaya, duymaya oranla bilinçaltını daha etkin şekilde odaklar ve bunu yaparken çok daha az bilinçli çaba gerektirir.

Kendinize sessiz bir yer bulun ve istediğiniz bir metni seçin. Sakin, yavaş ve ara vermeden 5 – 10 dakika boyunca yazmaya devam edin.

Benim yazmayı tercih ettiğim ” yani “Sevgiden Doğan Şefkat Meditasyonu”.

Mutlu olmayı,
İyi olmayı diliyorum
Kederden uzakta
Sevgi ve bilgeliğimde büyüyorum

Sonraki aşamalarda özneyi değiştirerek “ben” yerine “sen”, “o” ve “onlar” yapın.

Sonunda bu duyguları, etrafınızdaki, mahallenizdeki, şehrinizdeki, ülkenizdeki ve dünyanın geri kalanındaki herkese yaymaya başlayın.