Tibet dilinde meditasyon için kullanılan “Gom” kelimesinin anlamı birşeyle aşina olmak anlamına gelir. Meditasyon uygulamasında iki şeyle aşina oluruz; ilki zihnimizin nasıl çalıştığı, ikincisi zihnimizin içeriğinin ne olduğu?

Düzenli meditasyon yapmanın faydaları sayısızdır. Ön plana çıkan faydaları;

  1. Güç
  2. Sabitlik, İstikrar
  3. Netlik, Açıklık

Güç; o farkındalık anında zihnimizde ne olup bittiğini görmek, buna karşı nasıl tepki verebileceğimize dair olanakların farkına varabilmektir.

Meditasyon, uyaranla ona verdiğimiz tepki arasındaki zaman aralığını kavrayabilmektir. Nasıl karşılık vereceğimize dair muazzam bir potansiyelimizin olduğunu ve hatta hiç karşılık vermeme seçeceğinin de varolduğunu ayırd edebilmektir.

Düşüncenin dokusuna bir dokunun, gitmesine izin verin ve nefese geri dönün.

Güç, her seferinde bir düşüncenin peşine takılıp senaryo yazmaya başladığımızı hissettiğimiz anda nefese geri dönebilmektir. Zihin kasınızı güçlendirmek, bir yoga pozunda her defasında daha uzun süreyle kalabilmek gibidir.

İstikrar kelimesi neyi çağrıştırır ?

Zihin çizgisel değildir. Zihin, akışkandır ve iniş-çıkışlarla doludur. Meditasyon sayesinde dengeyi bulmaya çalışırız.

Dengeyi ararken “ne çok gergin ne çok gevşek”, belli bir durumda olması gereken neyse o olmayı araştırmalıyız. Bir gün çok gergin ya da çok gevşek hissedebiliriz. Eğer zihin çok gevşek ise, dağılmaya, düşüncelere dalıp gitmeye yatkındır. O zaman zihni daha sıkı olan yöne doğru götürmek gerekir. Zihin şayet gergin ise daha gevşediği bir yere doğru gitmek gerekir. Her gün diğerinden farklıdır.

Açıklık, olanı görmek ve gerçeklikle çalışmaktır. Herşey ile olduğu hali ile ilişki kurmaktır.

Ümit etmek ve korkmak, açıklığın önündeki engellerdir. İple yılanı birbirinden ayıramamak gibidir.

Açıklık birşeyin farklı olmasını ummak yerine ondan dolayı sorumluluk alabilmektir. Başkalarını suçlamadan önce tüm suçu kendimizde aramaktır.