300 saatlik Vinyasa Yoga Hocalık eğimimi OM Yoga stilinin kurucusu Cyndi Lee ile tamamladım.

Vinyasa kelimesi, Sanskrit dilinde özel biçimde yerleştirmek anlamına gelir.

Vinyasa, akışkan hareket sekanslarının, ritmik nefeslerle koordine edilerek, serilerin kolaydan zora doğru mantıklı bir biçimde ard arda dizildiği yoga tarzıdır.

Bedeni ısınma serileri ile pozlara hazırlaması, parçalardan bütüne doğru güvenli bir biçimde ilerlemesi, hizaya önem vermesi, nefese ve meditatif alana vurgu yapması öne çıkan özellikleridir.

Vinyasa tarzı, “hareket halinde meditasyon” uygulamasıdır. Fiziksel ve zihinsel alışkanlıklarımızı gözlemlediğimiz, düşünsel faaliyetlerimizin kıskacını gevşettiğimiz, yoga pozlarının içinde rahatlıkla ve zerafet içinde kalabildiğimiz bir pratiği yerleştirir. Sekansları kurgularken yaratıcılığımızı kullanmak üzerimizde ilham verici bir etki yaratır.

Vinyasa yoga dersleri her seviyeye uygun olarak kurgulanabilir. Pozları modifiye ederek adım adım pozlarda derinleşmeyi sağlar. Dinamik gerinmeler sayesinde tüm bedende bir masaj etkisi yaratır ve pozlara daha rahat girerek kalmamızı sağlar.

Vinyasa Yoga, hayatın döngüselliğini aynalayan fiziksel bir uygulamadır. Bir pozdan çıkarken, o çözülme hali, eş zamanlı olarak başka bir poza girdiğimiz yükselme anıdır. Her sona eriş yeni bir başlangıç, her çözülme yeni bir yükseliştir. Hiç birşey sona ermez çünkü her son yeni bir başlangıçtır.

E-Posta Listeme Üye Olun!
Etkinliklerden ve yeni içeriklerden hemen haberdar olmak için e-posta adresinizi girin.