Yoga pozları isimlerini ve o isimlerin arkasındaki hikayelerini, kadim bilgelerden, mitolojik karakterlerden, geometrik şekillerden, hayvanlardan, tanrılardan (kahramanlar) ve doğadaki diğer varlıklardan almışlardır.

Öyleyse favori yoga pozlarınızın anlamını, özünde barındırdıkları hikayeleri öğrenmeye hazır mısınız ?

Mitler, geleneksel olarak kuşaktan kuşağa, sözlü gelenek içinde yayılan, toplumun düş gücü etkisiyle zamanla biçim değiştiren, imgesel bir anlatımı olan halk hikayeleridir. Her toplumun kendine özgü mitolojik maceraları vardır ve o toplumun aynası gibidir. Mitler toplumdan topluma değişmekle beraber aralarında azımsanmayacak ölçüde benzerlikler vardır.

Asana pratiği bedenimizi canlandırıp zihnimizi odaklamıza yardımcı olurken pozlara dair hikayeler, bizler için birer ilham kaynağına dönüşerek yoga pratiğimizi zenginleştirir, uygulamamızı daha derin ve meditatif hale getirir. Mitlerdeki karekterlerin her biri insana özgü kusurlar sergiler. Mitlerde kendi hikayemizi bulur, kahramanlarla aramızdaki benzerliklere şaşırırız.

B.K.S Iyengar’ın dediği gibi; “yoga üzerinde çalışmak, bir pozda ustalaşmaktan ibaret değildir. Pozu kullanarak kendimizi anlamak ve dönüştürmektir. Mitleri, asanalarla eşleştirdiğimiz zaman öğrencilerimiz için kendi iç dünyalarına ve dönüşüm potansiyellerine doğru yolculuğun kapısını açarız.”

Neden bu konuya ilgi duymaya başladım ? Tek başına felsefe ya da mitoloji okumak sıkıcı ve zorlayıcıydı. Diğer yandan kendi yoga uygulamamda zaman zaman fiziksele odaklanmak uygulamayı rutin ve sıkıcı hale getirdi. Çocukluğumdan beri hikayeler meraklıyım. Ben de işin bu kısmına merak saldım. Bundan daha derinde birşeyler olmalı diye düşündüm ve yoga pozlarının hikayelerini araştırmaya başladım. Görünenin altında yatan neydi ? Iyengar’ın yukarıda anlattığı benim arayışımmış.

E-Posta Listeme Üye Olun!
Etkinliklerden ve yeni içeriklerden hemen haberdar olmak için e-posta adresinizi girin.