MEY ELBİ – RANA ORTAN İLE 200 SAAT YOGA UZMANLIK

MEY ELBİ VE RANA ORTAN İLE 200 SAAT MİNDFULNESS YOGAYI ÖĞRENME VE DERİNLEŞME PROGRAMI

Program Buluşma Tarihleri / Yeri :

Githa Satya Yoga Stüdyosu bünyesinde düzenlenen Program yedi Stüdyo’da  buluşma ve altı günlük uzun inzivadan oluşmaktadır.

Githa Satya Moda Stüdyo

Githa Satya Moda Şubesi / Sports Universe, Caferağa, Moda Cd. 26/A, 34710 Kadıköy/İstanbul

Her bir buluşma cumartesi ve pazar günleri, saat 10.00-18.00 arasında Moda Githa Satya Yoga’da yapılacaktır.

 • 05 – 06 Kasım
 • 26 – 27 Kasım
 • 17 – 18 Aralık
 • 14 – 15 Ocak
 • 04 – 05 Şubat
 • 04 – 05 Mart
 • 25 – 26 Mart

 

İnziva Yeri, Tarihi ve İçeriği : 09-14 Mayıs 2023  – Kaz Dağları

İnzivada buluşmalarda öğrendiklerimizi pekiştirmek ve ellerle yönlendirmeler üzerine daha yoğun odaklanacağız. Ayrıca yoga pozlarını ve akışları gruplar halinde birbirimize öğretme denemeleri yapacağız.

 

Ücret :

Program ücreti ve diğer detaylar hakkında bilgi almak, ödemeler ve kaydolmak  için Githa Satya Yoga ile temasa geçin.

Whatsapp/Cep : +90 533 305 63 79

E-mail : info@githayoga.com.tr

Program Yoga Alliance onaylıdır.  Maximum 25 kişi ile sınırlanacaktır.

Burs İmkanı :

İhtiyacı olan iki öğrenciye %50’şer burs verilecektir. Burs almak isteyenlerin meyelbi@gmail.com  ve ranaortan@gmail.com neden burs almaya ihtiyaçları olduğunu anlatan bir niyet mektubu yazmaları gerekir.

Mey Elbi ve Rana Ortan Kimdir ?

Program, Mey Elbi ve Rana Ortan ile yogayı öğrenme ve derinleşme bilgilerini içeren, iki farklı bakış açısının tek bir eğitimde toplandığı dolu bir program olarak hazırlanmıştır.

Mey Elbi ile Rana Ortan’ın yolları yaklaşık oniki yıl önce, Cihangir Yoga’da yoga dersleri verirken kesişti. Yogayla olan gönül bağları ve Cyndi Lee’den aldıkları Om Yoga stili eğitimler onları birbirine daha yaklaştırdı. Yıllar sonra tekrar Githa Satya Yoga’da bir araya gelmeleri bu yol arkadaşlığını pekiştirdi. Benzer yoga ekollerinden ve eğitimlerinden beslenmelerinin yanı sıra zaman içinde ilgi duydukları farklı disiplinleri de bir araya getirerek 200 Saat Mindfulness Temelli Yoga’yı Öğrenme ve Derinleşme Programını birlikte hazırladılar. 2020 yaz ve kış döneminde, 200 Saatlik Yoga Alliance onaylı Temel Yoga Eğitimlerini birlikte verdiler.

Yoga ve meditasyonu hayatının bir parçası haline getirmek, yoga uygulamasını derinleştirmek, yogayı öğrenme ve öğretme yolunda ilerlemek, beden farklılıklarına göre kendi bireysel pratiğini oluşturmak isteyen herkesi programa bekliyoruz.

Programda, yoga teorisine, güncel anatomi bilgilerine ve yoga pratiğine eşit önem vererek ilerleyecek ve yoga pozlarını ve sekanslarını, meditasyon ve nefes çalışmalarını, parçalardan bütüne doğru ilerleyerek ve sindirerek öğreneceğiz.

Bu Programda öğrendikleriniz sayesinde bireysel uygulamanızı ve vereceğiniz seansları çeşitlendirebilir, her seviyeye ve farklı beden tiplerine uyarlayarak keyifli ve akıcı hale getirebilirsiniz.

Ayrıca, sinir sistemine dair güncel bilgiler ile bedene, zihne ve nefese bütüncül bir yaklaşımla yogaya ve hayata bakış açımızın çeşitlenmesini amaçladığımız bir yola çıkmayı hedeflemekteyiz.

Program İçeriği :

 • Yoga asanaları, temel poz grupları (yoga pozlarının analizi, hiza ve aksiyonlar)
 • Yogada hareket ve nefesin birlikteliğinin önemi
 • Nefes Gözlem ve Nefes Çalışmaları
 • Nefesin Anatomisi
 • Meditasyonun önemi ve yaşamımızın bir parçası haline gelmesi,
 • Travmalar ve stres karşısında bireyde esnek dayanıklılık sağlamaya ve güçlendirmeye yönelik mindfulness (bilinçli farkındalık) bilgeliğinden uyarlanmış Organic Intelligence (Organik Zeka) protokolünün yaşamımıza katkısı.
 • Yoga Tarihine ve Felsefesine Giriş, kadim yoga metinlerine genel bakış ve Yoga Sutralar
 • Prop (yardımcı malzeme) kullanımı
 • Temel ve Fonksiyonel Anatomi Bilgileri ve Beden Farklılıklarına Göre Pozların İnşaası
 • Koshalar, Bandhalar, Chakralar, Vayular, Nadiler hakkında temel esaslar
 • Hareket bilimi içinde bedenin ilk dürtüsünün hareket etme bilinçi olmasından yola çıkarak, hareketin önemi, oluşan hareket paternleri içinde, her bedenin özel olduğu ve biricik olduğunu unutmadan, beden yapıları farklılığı içinde, asanayı o bedenin içine adapte etmeyi öğrenmek
 • Ellerle yönlendirme içinde kişide farkındalık yaratmayı ve ilk günden itibaren yoga matı üstünde ders verme pratikleri başlayacaktır.

MEY ELBİ – YOGA YOLCULUĞUM

Temel hocalık programını ne zaman açarım, nasıl açarım aslında çok bilmezken, bir yaz akşamı sevgili Githa beni yemeğe götürdü ve o akşam yemeğinde görüşlerimizin, bakış açılarımızın birbirini yansıttığını anlayınca, onun stüdyosunda temel hocalık programını vermeye beraber karar verdik. 

Bu yola 18 sene önce sevgili dost Zeynep Aksoy aracılığı ile başlamıştım. Henüz New York’ta öğrenci iken, bir yoga stüdyosundan içeriğe adım atmış ve yoganın aşkına, sihrine ve cazibesine hemen kapılmıştım. Yoganın cazibesi içinde, aslında hep içgüdülerime ve o an yapmam gerekenlere odaklanarak yol aldığımı görüyorum. Başlarken ilk yoga hocalık eğitimine niyetim gerçekten yogayı daha derinlemesine öğrenmek, yogayı bir yaşam tarzı olarak yaşamıma katmak, ve daha bilinçli bir şekilde yoganın bana açtığı yolda ilerlemekti. Bu programın ve yoga yolunun bende ve öğrencilerimde gözlemlediğim birçok sonsuz hediyesi var. Bu farkındalık yolculuğu içinde, kişi bütünün içinde kendi bireyselliği içinde, kendine, ana, olaylara, durumlara ve diğer tüm canlılara daha kolay gevşemeye başlıyor. Yoga ile kişi daha bütün, daha sağlıklı, daha dinç ve yaşam enerjisini daha akışkan hissediyor. Yitirdiği parçalarını anımsamaya başlıyor: özgüven, cesaret, samimiyet, hassasiyet gibi. Kendi doğasına, doğaya bakışı ve anlayışı anlamlanıyor. Dolayısı ile bu hocalık programında üstünde durmak istediklerim: yogayı gerçekten hayatımıza bilinçli bir şekilde katmak, kendi dönüşümüze tanık etmek ve tabii öğrendiklerimizi paylaşmak, hocalık yolunda ilk adımlarımızı atmaya hazır olmak.

Yogaya bütüncül bir şekilde yaklaşıyorum. Bedenin bilgeliğine derinden inanıyorum ve bedene saygım sonsuz. Bedeni dinlemeyi ve duymayı öğrenmek sabırlı bir yolculuk. Zihnimizin doğası içinde, zihnimizi ehilleştirmek zaman alıyor. Beden, bize an be an kulak vermeyi öğrenirsek sinyaller gönderiyor, dikkatimizi çekmek için…Ve beden en dış katman olarak kendi zihin ve duygusal bedenimizin, bilinçaltımızda gömülü olanların yaşayan zarfı. Ve o zarfı açtıkça içeri gizemli bir dünyaya, zengin bir dünyaya, her şeyi barındıran bir dünyaya giriş yapıyoruz. Yogayı kendi karanlıklarımıza ışık tuttuğumuz bir yolculuk olarak tanımlamak hoşuma gidiyor. Bilinçaltımıza yaptığımız yavaş ama güvenli bir yolculuk olarak görüyorum. Ama karanlık sadece aydınlığın bir başka yüzü. Ve bunca zaman üstünde çalıştığım, dirençlerimi gördüğüm ve bu dirençlerimin kaynağını araştırdığım bu yolculukta kelimem kapsamak. Neyi, ne kadarı ve nasıl kapsıyorum, kapsayabiliyorum, sınırlarım nerde? Yoga ve meditasyon bütün içinde ayrılmaz ikili ve yogada hareket halinde bir meditasyon.

Gerçek şifanın ve bilgeliğin sessizlik ve sukunet içinden kendiliğinden doğduğuna inanıyorum.

İki ana hocam oldu ve halen onları imkanlarım olduğu sürece izlemeye devam ediyorum. Om Yoga stilinin yaratıcı ve yoga annem diye adlandırdığım Cyndi Lee ve karanlıklarıma ışık tutmama yardımcı olan ve hassasiyet adımlarımı yogama dahil etmeme vesile olan Godfrey Deveruex. Eğitimlerimi ve derslerimi ilham aldığım bu hocalarımın öğretileri ışığında veriyorum. 3 yıl süren Organic Intellegence (OI, Organik Zeka) eğitimini tamamladım.

Mey Elbi Kimdir?

https://githayoga.com.tr/mey-elbi

RANA ORTAN – YOGA YOLCULUĞUM

Yoga, 2007 yılından itibaren hayatının önemli ve vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Uzun yıllar hukuk bürolarında ve kurumsal şirketlerde hukukçu danışman olarak çalıştığı dönemde yoga ile yolları kesişti. Hayatın hızlı akışı içinde kendime ait, dingin ve huzurlu bir alanı nasıl yaratabilirim diye düşünürken elime geçen sevgili hocalarım Zeynep Aksoy’un ve Andrew Zionts’un birlikte çektiği bir yoga dvd si bana yönelmem gereken yolu işaret etti. Cihangir Yoga’da derslere düzenli olarak devam etmeye başladım ve Mey Elbi ilk hocalarımdan biri oldu. Bu yolda ilerlememde beni destekledi.

Zaman içinde yoga alanında uzmanlaşmaya ve öğrendiklerimi başkalarıyla paylaşmaya yöneldim. Yoga sayesinde fiziksel bedenimde daha güçlü ve esnek olmanın yanı sıra meditasyonun da etkisiyle duygusal alanda kendi merkezimde daha rahat kalabilmeyi deneyimledim. Kendimle olan bağım geliştikçe empati ve bağ kurma potansiyelim kuvvetlendi. Yoga’nın sadece matın üstünde değil matın dışında da süregelen bir uygulama olduğunu keşfettim.

200 saatlik temel yoga hocalık eğitimlerini Zeynep Aksoy, David Cornwell ve Chris Chavez ile tamamladım. 300 saatlik ileri seviye hocalık eğitimlerini Chris Chavez & Carlos Pomeda ve OM Yoga tarzı Vinyasa ekolünün kurucusu Cyndi Lee ile yaptım. Yoga yolculuğunda bilgi ve tecrübesini arttırmak için İleri Seviye Vinyasa Yoga eğitimlerime Jason Crandell ve Ashtanga Vinyasa Yoga uygulamama Canan Özalp ve Iain Grysak ile İstanbul’da ve Bali’de devam ediyorum.

Rana Ortan Kimdir?

https://githayoga.com.tr/rana-ortan

Event information
 Caferağa, Moda Cd. 26/A, 34710 Kadıköy/İstanbul, Türkiye
E-Posta Listeme Üye Olun!
Etkinliklerden ve yeni içeriklerden hemen haberdar olmak için e-posta adresinizi girin.