MEY ELBİ & RANA ORTAN İLE 200 SAAT ONLİNE YOGA UZMANLIK PROGRAMI

Program İçeriği :

 • Yoga asanaları, temel poz grupları (yoga pozlarının analizi, hiza ve aksiyonlar)
 • Yogada hareket ve nefesin birlikteliğinin önemi
 • Nefes Gözlem ve Nefes Çalışmaları
 • Nefesin Anatomisi
 • Meditasyonun önemi ve yaşamımızın bir parçası haline gelmesi,
 • Travmalar ve stres karşısında bireyde esnek dayanıklılık sağlamaya ve güçlendirmeye yönelik mindfulness (bilinçli farkındalık) bilgeliğinden uyarlanmış Organic Intelligence (Organik Zeka) protokolünün yaşamımıza katkısı.
 • Yoga Tarihine ve Felsefesine Giriş, kadim yoga metinlerine genel bakış ve Yoga Sutralar
 • Prop (yardımcı malzeme) kullanımı
 • Temel ve Fonksiyonel Anatomi Bilgileri ve Beden Farklılıklarına Göre Pozların İnşaası
 • Koshalar, Bandhalar, Chakralar, Vayular, Nadiler hakkında temel esaslar
 • Hareket bilimi içinde bedenin ilk dürtüsünün hareket etme bilinçi olmasından yola çıkarak, hareketin önemi, oluşan hareket paternleri içinde, her bedenin özel olduğu ve biricik olduğunu unutmadan, beden yapıları farklılığı içinde, asanayı o bedenin içine adapte etmeyi öğrenmek
 • Ellerle yönlendirme içinde kişide farkındalık yaratmayı ve ilk günden itibaren yoga matı üstünde ders verme pratikleri başlayacaktır.

MEY ELBİ – YOGA YOLCULUĞUM

Temel hocalık programını ne zaman açarım, nasıl açarım aslında çok bilmezken, bir yaz akşamı sevgili Githa beni yemeğe götürdü ve o akşam yemeğinde görüşlerimizin, bakış açılarımızın birbirini yansıttığını anlayınca, onun stüdyosunda temel hocalık programını vermeye beraber karar verdik.

Bu yola 18 sene önce sevgili dost Zeynep Aksoy aracılığı ile başlamıştım. Henüz New York’ta öğrenci iken, bir yoga stüdyosundan içeriğe adım atmış ve yoganın aşkına, sihrine ve cazibesine hemen kapılmıştım. Yoganın cazibesi içinde, aslında hep içgüdülerime ve o an yapmam gerekenlere odaklanarak yol aldığımı görüyorum. Başlarken ilk yoga hocalık eğitimine niyetim gerçekten yogayı daha derinlemesine öğrenmek, yogayı bir yaşam tarzı olarak yaşamıma katmak, ve daha bilinçli bir şekilde yoganın bana açtığı yolda ilerlemekti. Bu programın ve yoga yolunun bende ve öğrencilerimde gözlemlediğim birçok sonsuz hediyesi var. Bu farkındalık yolculuğu içinde, kişi bütünün içinde kendi bireyselliği içinde, kendine, ana, olaylara, durumlara ve diğer tüm canlılara daha kolay gevşemeye başlıyor. Yoga ile kişi daha bütün, daha sağlıklı, daha dinç ve yaşam enerjisini daha akışkan hissediyor. Yitirdiği parçalarını anımsamaya başlıyor: özgüven, cesaret, samimiyet, hassasiyet gibi. Kendi doğasına, doğaya bakışı ve anlayışı anlamlanıyor. Dolayısı ile bu hocalık programında üstünde durmak istediklerim: yogayı gerçekten hayatımıza bilinçli bir şekilde katmak, kendi dönüşümüze tanık etmek ve tabii öğrendiklerimizi paylaşmak, hocalık yolunda ilk adımlarımızı atmaya hazır olmak.
Yogaya bütüncül bir şekilde yaklaşıyorum. Bedenin bilgeliğine derinden inanıyorum ve bedene saygım sonsuz. Bedeni dinlemeyi ve duymayı öğrenmek sabırlı bir yolculuk. Zihnimizin doğası içinde, zihnimizi ehilleştirmek zaman alıyor. Beden, bize an be an kulak vermeyi öğrenirsek sinyaller gönderiyor, dikkatimizi çekmek için…Ve beden en dış katman olarak kendi zihin ve duygusal bedenimizin, bilinçaltımızda gömülü olanların yaşayan zarfı. Ve o zarfı açtıkça içeri gizemli bir dünyaya, zengin bir dünyaya, her şeyi barındıran bir dünyaya giriş yapıyoruz. Yogayı kendi karanlıklarımıza ışık tuttuğumuz bir yolculuk olarak tanımlamak hoşuma gidiyor. Bilinçaltımıza yaptığımız yavaş ama güvenli bir yolculuk olarak görüyorum. Ama karanlık sadece aydınlığın bir başka yüzü. Ve bunca zaman üstünde çalıştığım, dirençlerimi gördüğüm ve bu dirençlerimin kaynağını araştırdığım bu yolculukta kelimem kapsamak. Neyi, ne kadarı ve nasıl kapsıyorum, kapsayabiliyorum, sınırlarım nerde? Yoga ve meditasyon bütün içinde ayrılmaz ikili ve yogada hareket halinde bir meditasyon.

Gerçek şifanın ve bilgeliğin sessizlik ve sukunet içinden kendiliğinden doğduğuna inanıyorum.

İki ana hocam oldu ve halen onları imkanlarım olduğu sürece izlemeye devam ediyorum. Om Yoga stilinin yaratıcı ve yoga annem diye adlandırdığım Cyndi Lee ve karanlıklarıma ışık tutmama yardımcı olan ve hassasiyet adımlarımı yogama dahil etmeme vesile olan Godfrey Deveruex. Eğitimlerimi ve derslerimi ilham aldığım bu hocalarımın öğretileri ışığında veriyorum. 3 yıl süren Organic Intellegence (OI, Organik Zeka) eğitimini tamamladım

Mey Elbi Kimdir?

https://githayoga.com.tr/mey-elbi

RANA ORTAN – YOGA YOLCULUĞUM

Yoga, 2007 yılından itibaren hayatının önemli ve vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Uzun yıllar hukuk bürolarında ve kurumsal şirketlerde hukukçu danışman olarak çalıştığı dönemde yoga ile yolları kesişti. Hayatın hızlı akışı içinde kendime ait, dingin ve huzurlu bir alanı nasıl yaratabilirim diye düşünürken elime geçen sevgili hocalarım Zeynep Aksoy’un ve Andrew Zionts’un birlikte çektiği bir yoga dvd si bana yönelmem gereken yolu işaret etti. Cihangir Yoga’da derslere düzenli olarak devam etmeye başladım ve Mey Elbi ilk hocalarımdan biri oldu. Bu yolda ilerlememde beni destekledi.

Zaman içinde yoga alanında uzmanlaşmaya ve öğrendiklerimi başkalarıyla paylaşmaya yöneldim. Yoga sayesinde fiziksel bedenimde daha güçlü ve esnek olmanın yanı sıra meditasyonun da etkisiyle duygusal alanda kendi merkezimde daha rahat kalabilmeyi deneyimledim. Kendimle olan bağım geliştikçe empati ve bağ kurma potansiyelim kuvvetlendi. Yoga’nın sadece matın üstünde değil matın dışında da süregelen bir uygulama olduğunu keşfettim.

200 saatlik temel yoga hocalık eğitimlerini Zeynep Aksoy, David Cornwell ve Chris Chavez ile tamamladım. 300 saatlik ileri seviye hocalık eğitimlerini Chris Chavez & Carlos Pomeda ve OM Yoga tarzı Vinyasa ekolünün kurucusu Cyndi Lee ile yaptım. Yoga yolculuğunda bilgi ve tecrübesini arttırmak için İleri Seviye Vinyasa Yoga eğitimlerime Jason Crandell ve Ashtanga Vinyasa Yoga uygulamama Canan Özalp ve Iain Grysak ile İstanbul’da ve Bali’de devam ediyorum.

Rana Ortan Kimdir?

https://githayoga.com.tr/rana-ortan

Yaz Dönemi 200 Saat Yoga’yı Öğrenme ve Derinleşme Online Programına katılan öğrencilerimizin görüşleri :

 • Aydan Kantar ( İşletmeci )

Tam kayıt olup eğitime başlamak için gün sayarken pandemi nedeniyle tüm okulların derslere ara vermesi beni oldukça tedirgin etmişti. Acaba her şey iptal mi olacak gibi bir sürü soru … ve Mey arayıp eğitime online olarak katılmak isteyip istemediğimi sorunca çok mutlu oldum büyük bir heyecanla eğitimin başlamasını beklemeye başladım. Dersler ilk andan itibaren sanki yan yanaymışız gibi konsantre bir şekilde geçiyordu. Hocalarımızla ve diğer arkadaşlarla içten ve samimi duygular içinde aynı zihin yapısıyla bir arada olduğumuzu hep hissettim. Her dersin sonunda bize ulaşan ders kayıtları o kadar kıymetli ki hiçbir yerden elde edemeyeceğim kaynaklar benim için. Online Githa dersleri de çok öğretici oluyor bu dönemde. Eğer normal zamanda olsaydı Silivri’de oturduğum için Githa’da derslere gelmem pek mümkün olmayacaktı. Şimdi ise böyle bir imkanım var. Teknenin tepesinde tatilde olsam da, kilometrelerce uzakta olsam da sizlerle ders yapabilme şansım var. Bu süreçte yapılabilecek neyse en iyi şekilde yapmaya çalıştığımızın farkındalığı içinde çok çok teşekkür ediyorum her şey için.

 • Selen Akşamoğlu ( Çevirmen / Proje Yöneticisi )

2020 Yaz Dönemi  Mindfulness Temelli Yoga Uzmanlık Eğitimine pandemi döneminde online olarak katılma fırsatı buldum. Tahmin ettiğimden çok daha verimli ve keyifli bir süreç oldu benim için. Eğitimlere hem evimin konforunda katılabiliyordum hem de her bir eğitim modülü bilgisayar ortamında kaydedilip sonrasında bizlerle paylaşıldığı için teori ve pratik içeriklerini tekrar etme fırsatı bulabiliyordum. Hem Rana Hocam hem de Mey hocam ve aynı zamanda asistan hocalarımız bizlere ödevlerde ve her türlü gereken desteği verip bizleri her zaman motive ettiler. Bu eğitim benim için oldukça keyifli, verimli, faydalı ve eşsiz bir deneyim oldu.  Kendime 2020 yılında ve hatta tüm hayatım boyunca verdiğim en anlamlı hediyeydi. İyi ki bu ailenin içinde yer buldum.

 • Semiha Demir ( Yönetici Asistanı )

Eğitim almayı çok isterken Pandemi döneminde Merkez kapanınca çok üzüldüm. Online eğitim başlayınca, kafamda bir sürü sorularla başladım, yapabilir miyim, nasıl olur gibi… Eğitim başladıktan sonra kendimin ne kadar geliştiğini çevremden duymak, en önemlisi ruhumdaki ve bedenimdeki değişimi, zihinsel ve fiziksel sınırlarımı keşfetmek beni çok mutlu etti. Ev rahatlığından ayrılmadan muhteşem bir online  eğitim oldu. Online eğitim açarak bize açtıkları bu keyifli yol için Githa Yoga merkezine ve birbirinden değerli hocalarıma her zaman minnettar ve müteşekkirim. Kendime de teşekkür ediyorum ön yargılarıma kulak vermediğim ve kendime yaptığım yatırım,  ayırdığım zaman ve değer için.

 • Kevser Üner ( Ziraat Yüksek Mühendisi )

Pandemi sırasında evimin yakınında gittiğim yoga stüdyosu kapandı. Hepimiz evlerimizde olduğumuz o dönemde Githa Satya Yoga’ nın zoom üzerinden verdiği ücretsiz dersleri takip etmeye başladım. Mey ve Rana Hoca’nın Mindfullness Temelli Yoga Temel Uzmanlaşma Programı’nı online olarak başlatacağını gördüm. Nasıl olur ? Evde de stüdyodaki gibi öğrenebilir miyim ?  diye düşünürken Mey Hocam ile telefonda konuştuk ve aklımdaki bütün sorular cevabını buldu. İyi ki katılmışım diyorum. Zoom üzerinden buluşuyor, pratiklerimizi yapıyoruz ve ardından bireysel çalışmalar, okumalar  geliyor. Hocalarımız ve asistanlarımız her zaman yanımızda ve derslerle, videolarla, mesajlarla hem bizlere destek oluyorlar hem de her sorumuzu sabırla cevaplayıp yardımcı oluyorlar. Hem Mey Hoca hem Rana Hoca anlatımları, pratikleri, tavsiyeleri  ile yolumuza ışık tutuyor. Günden güne geliştiğimi, öğrendiğimi hissediyor ve kendi yaşantımda bu eğitimin bana kattıklarını ve şifasını gözlemliyorum. Githa Satya Yoga ailesinin gerçekleştirdiği bu eğitim dışarıdan göründüğünden daha büyük ve fedakarlık isteyen bir organizasyon ve herkese tavsiye ederim.

 • Eylül Ercan ( Çağdaş Dans Sanatçısı )

İki senedir Montenegro’da yaşıyorum. Konservatuarda (çağdaş dans) okudum sonrasında minik bir ara verip yurt dışına taşındım. İki, üç senedir yoga konusunda biraz daha derinleşebilmek için uzmanlık programına katılmak istiyordum ama eğitim süresi uzun ve ben yurtdışında yaşamı öğrenmeye çalışıyorum. Mey’in paylaşımlarını görüyordum, sabahları meditasyonlarına katılmaya başlamıştım ve sonrasında online platform üzerinden uzmanlık eğitim programı açmayı düşündüğünü öğrenince hiç beklemeden katılmaya karar verdim. Mey ve Rana hocanın önderliğinde ve asistanlarının gözlemiyle yoğun, heyecanlı ve keyifli programımız başladı. Tüm duyguları yaşatıyordu bu süreç, illa stüdyoda olmamıza gerek yokmuş. Eğitim grubundaki herkesle aktif iletişimimiz ve yardımlaşmamız oldu. Kafamıza takılan soruları eğitmenlerimize yöneltebiliyoruz. Akış videoları gönderip eğitmenlerimizden geri bildirim alabiliyoruz. Asistanlar zoom üzerinden ders yapılırken bütün süreci izleyip bizlere düzeltmeler verdiler. Diğer bir yandan uzun hafta sonu buluşmalarımızın kayıtları alınıyor ve size gönderiliyor. Belki de stüdyo ortamından daha verimli bir eğitim bile olabilir çünkü kendinizi daha fazla dinlemeyi öğreniyorsunuz. Her an her yerden eğitime katılabiliyorum, internet, elektrik ve mat olması yeterli. Yeri geldi yoga bloğum eksik olduğu için kışın yaktığımız odunları blok niyetine kullandım. Yeri geldi kite surf yapmak için şehir değiştirdim, yoga eğitimine katılıp sonrasında kite surf yapabildim. Yeter ki sevin, isteyin ve çözüm odaklı olun her şey mümkün. Umarım herkes kendi hikayesini keyiflice, tadında yaşar.

Event information
 Gümüşsuyu, Saray Arkası Sk. No:39, 34437 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye
E-Posta Listeme Üye Olun!
Etkinliklerden ve yeni içeriklerden hemen haberdar olmak için e-posta adresinizi girin.