DOĞU KARADENİZ MACAHEL YOGA TATİLİ

İçerik :Kaçkar Dağları’nın eteklerinde, Macahel’de doğayla kucak kucağa, renk cümbüşünün içinde yoga ve meditasyon çalışmaları  ile huzur bulup, kültür ve tabiat turlarıyla bu güzel coğrafyayı yakından tanıyacağız.

Her sabah güne nefes ve meditasyon pratikleri ile başlayıp, sonrasında enerji verici bir vinyasa akışı ile devam edeceğiz. Gün içinde Doğu Karadeniz’in mükemmel doğasının keyfini çıkarıp, akşamları yin yoga dersleri ile şifa bulacağız. Şehrin kalabalığından ve telaşından uzakta doya doya bir tatil geçireceğiz.

Program her seviyeden katılımcıya açıktır, yoga deneyimi aranmamaktadır. Sadece açık bir kalp ve niyet ile orada olmanız yeterlidir.

Mekan :

Macahel Yayla Evi , Kafkas dağlarının devamı olan 2300 rakım yükseklikte Karçal dağlarının eteklerindedir. Mekan, 2006 yılından bu yana  seyahat eden konuklara, Karadeniz’in ve Kafkasya’nın eşsiz doğal ve tarihi güzelliklerini keşfe çıkan doğa ve yoga severlere, trekking, hiking meraklılarına hizmet etmektedir. Çağdaş ve otantik şekilde dizayn edilmiş her türlü konfor ve ihtiyaç düşünülerek yapılandırılmış dokuz oda, bir oturma salonu ve muhteşem iki şömine odası bulunan bir tesistir. Odaların tümünde tuvalet banyo ve 24 saat sıcak su mevcuttur.

Mekan hakkında detaylı bilgi için: https://www.macahelyaylaevi.com/

Konaklama, iki kişilik odalarda Yarım Pansiyon (oda, sabah kahvaltısı ve yöresel akşam yemekleri dahil) şeklindedir. Doğadaki yeşil ağırlıklı bitkiler, meyveler ve sebzeler, süt ürünleri organik olup bunun yanında kendine has Gürcü yemekleri, yöresel hamur işleri, sağlıklı ve doğal tatlar sunmaktadır.

Ulaşım:

Toplu transfer sebebiyle tüm katılımcılarla birlikte aşağıda yazılı uçak seferleri ile seyahat edeceğiz. Kamp tarihleri itibarıyla gidişimiz, Hopa, dönüşümüz Trabzon üzerinden Pegasus Havayolları ile olacak. Gidiş ve Dönüş Sabiha Gökçen Havalimanındandır.

Önemli not: Uçak biletlerini satın alırken Hopa olmasına dikkat edin. Batum’u işaretlemeyin, aksi halde sistem, ücreti dolar üzerinden tahsil eder.

 Hopa Havalimanına varışımızı takiben topluca özel servis aracı ile aşağıda rotası yazan seyahat sonrası mekana ulaşım sağlayacağız. Dönüş için ise mekandan Trabzon havalimanına toplu transfer yapılacak.

Yanımızda Ne Getirelim:

 -Yoga matınız ve yoga için rahat kıyafetler

– Dinlenme pozları ve meditasyon için üzerinizi örtecek kalınca bir şal ve kalın çoraplar

– Dışınızı, içinizi sıcak tutacak kalın kıyafetler, gece rahat bir uyku için kalın pijamalar, çoraplar

– Yağmurluk ya da mont

– Su geçirmeyen  yürüyüş ayakkabısı ve yedek spor ayakkabısı

– Yürüyüş esnasında taşımak için su matarası/şişesi getirmeniz size kolaylık sağlayabilir

MACAHEL – LEKOBAN YAYLASI TUR PROGRAMI

HOPA – BORÇKA KARAGÖL – MACAHEL VADİSİ – KAYALAR KÖYÜ

1 Gün : Havalimanında eşyalarımızı aracımıza yükledikten sonra  Hopa üzerinden Borçka’ya doğru hareket edeceğiz. Borçka üzerinde yolumuzdan biraz saparak Borçka Karagölü ziyaret edeceğiz. Bir heyelanın bu kadar güzel bir sonuç vermesi şaşırtıcı. 19. yy başlarında Klaskur Yaylası yakınlarındaki bir tepede oluşan heyelan, Klaskur deresinin önünü kapatmış ve bu tabiat parkı statüsündeki göl oluşmuştur. Karagöl ziyaretinden sonra Macahel’e doğru yola çıkacağız. Doğu Karadeniz’in en önemli ve özgünlüğünü korumuş yerlerinden biri olan Macahel’i ziyaret edeceğiz. Türkiye’nin Biyosfer rezervi ilan edilen Macahel vadisi, altı köyden oluşur, bunlar Camili, Maral, Uğur, Düzenli, Efeler ve Kayalar köyleridir. Tur boyunca vadinin bütün köylerini en iyi şekilde görme şansımız olacak. Seyahat esnasında yol üstünde tarihi kemer köprüleri göreceğiz.

Konaklayacağımız Macahel Köyevi, Kayalar Köyündedir.

Odalarımıza yerleştikten sonra tanışma çemberi etrafında bir araya geleceğiz. Meditasyon çalışması ve gevşetici, hafif yang ve yin yoga uygulaması ile yolculuğun etkisini üzerimizden atıp akşam yemeğine hazırlanacağız.

KAYALAR KÖYÜ – MARAL ŞELLALESİ – TARİHİ CAMİLER

2. Gün : Sabah uyanır uyanmaz Nefes ve Meditasyon Çalışması, ardından Kalça Açıcılar Temalı Vinyasa Yoga dersi yapacağız.

Pratiğin ardından, Macahel Köyevi’nin balkonundan izlemeye doyamadığımız bir manzara bizi karşılıyor olacak. Bu güzel manzara karşısında tamamen organik süt, tereyağ, bal, reçel, kaymak eşliğinde kahvaltımızı yaptıktan sonra Maral şelalesine doğru hareket edeceğiz. Aracımız ile belli bir noktaya ulaştıktan sonra orman içinde patikada yürüyüşe çıkacağız. Maral Şelalesi, Türkiye‘nin tek kırımdan dökülen, 63 metre boyunda en yüksek şelalesidir. Maral Şelalesi’ni yukarıdan seyredebileceğiniz gibi rehberle beraber dik patikayı inip çıkmayı göze alanlar şelalenin altında yüzme şansı da yakalayabilirler. Şelaleye karşı çay kahve , mısır molası sonrası aynı patika üzerinden aracımıza doğru yürüyeceğiz. Maral Köyü yolu üstünde İremit Camini ve Camili merkez köyündeki içerisi tamamen ahşap, rengarenk olan Artvin’in en eski tarihi köy camisini göreceğiz.  Manzaraya karşı öğle yemeğimizi  yedikten sonra konakladığımız Kayalar köyüne Macahel Köyevine doğru hareket edeceğiz.

Macahel’e vardığımızda Yin Yoga dersi ile kalçaları ve bacakları gevşetmeye, rahatlamaya yönelik yumuşak bir yoga dersi yapacağız.

KAYALAR KÖYÜ – EFELER KÖYÜ – TARİHİ TAMARA KÖPRÜSÜ

3. Gün : Sabah Nefes ve Meditasyon çalışması sonrası Kalp Açıcılar Temalı Vinyasa yoga dersi yapacağız.

Kahvaltımızı yaptıkdan sonrası Efeler köyünü ziyaret edeceğiz. Tarihi Kemer Köprülerin bulunduğu  Tamara Kraliçesi zamanında inşaa edilen eserleri göreceğiz. Dere kenarında yürüyüş yapacağız. Derede yüzmek isteyenlerde mayolarını yanında getirebilirler (hava şartlarına bağlı olarak). Kayalar köyünü biraz daha yakından tanımak için gezeceğiz. Kimsenin pek bilmediği bir patikadan giderek yabani kuş, ceylan, geyik ve yırtıcı hayvanların  gezdiği alandan yürüyüş yapacağız.

Akşam Yin Yoga dersi ile omuzları, sırtı açmaya, rahatlamaya yönelik yumuşak bir yoga dersi yapacağız.

LEKOBAN YAYLASI – FINDIK YAYLASI – KARÇAL DAĞLARI – NAÇADİREV GÖLÜ – ZİYARET TEPESİ

4. Gün : Sabah Nefes ve Meditasyon çalışması sonrası Tüm Bedeni Canlandırıcı Vinyasa yoga dersi yapacağız.

Kahvaltımızı yaptıktan sonra konakladığımız mekandan ayrılıp, Macahel Kayalar Köyünün Lekoban Yaylası’na hareket edeceğiz. Yolumuz üzerinde Anıt Ormanlarında yürüyüş yaparak Fındık  Yaylası’na varacağız. Fındık Yaylasında açık havada meditasyon yaptıktan sonra dinlenme molası vereceğiz. Sürpriz yayla ortamında organik yemekler yiyeceğiz. Artvin’in en yüksek yaylalarından oluşan Lekoban Yaylası Karçal Dağındadır.

 Lekoban Yaylası’na vardıktan sonra 2600 metre yükseklikteki Nino Tsminda geçidinin manzarasına hayran kalacaksınız. Soğuk suyu içtikten sonra  2700 metre yükseklikte Naçadirev Gölü’ne çıkacağız ve buz gibi soğuk suya girip yorgunluğumuzu atacağız (hava şartlarına bağlı olarak). Saaime geçidinden geçerek Artvin’in en yüksek Karçal Dağlarını göreceğiz Gürcistan’ın Batum Şehrini net olarak göreceğiz. Sonrasında Pansiyona geri dönüp Lekoban Yaylası’nın yöresel yemekleri yedikten sonra şömine karşısında sohbet edeceğiz.  Saman yolunu görme şansımızda olacak 🙂

Akşam uykudan önce, tenis topları ile bedenimize masaj yaparak günün yorgunluğunu atacağımız roll&release dersi yapacağız.

LEKOBAN YAYLASI – – ARTVİN SEYİR TEPESİ – ATATÜRK HEYKELİ – HOPA

5. Gün : Sabah meditasyon ve hafif akış yogayla güne başlayacağız. Kahvaltımızı tamamen yöresel ve organik gıdalarla yaptıktan sonra Lekoban yaylasını biraz daha yakından tanıyarak yayla etrafını gezeceğiz. Yayladan ayrılmak üzere Artvin’e doğru yola çıkacağız. Artvin Seyir tepesinden Şehir merkezini kuş bakışı olarak görme imkanımız olacak. Türkiyenin sayılı Barajını ve en önemlisi de Dünyanın en büyük Atatürk heykelini de uzakdan göreceğiz çay molası sonrası  Borçka’da meşhur pidesini yiyeceğiz.  Serbest zaman sonrası Trabzon Havalimanı’na doğru hareket edeceğiz.

Not: Hava şartlarına göre programda değişiklikler olabilmektedir.

Kayıt ve sorularınız için bize yazın ranaortan@gmail.com.

Event information
 Macahel Kayalar Köyü, No:38/1 Borçka, ARTVİN, TÜRKİYE, 08100 Borçka/Artvin, Türkiye
E-Posta Listeme Üye Olun!
Etkinliklerden ve yeni içeriklerden hemen haberdar olmak için e-posta adresinizi girin.