Yoga mükemmeli mi arar ?

Bundan yaklaşık ondört sene önce mata  ilk adım attığımda yogayı yapılan bir şey olarak algılıyordum. Zamanla olma hali ile yapma halinin arasındaki farkı hissetmeye başladım. Evet bu tarz ifadeleri sık sık okuyoruz ancak entelektüel düzeyde de bilmek yeterli olmuyor. Bedene taşıdığımız ve düzenli biçimde tekrar ettiğimiz zaman olma hali bize kendini açmaya başlıyor.

Yapma halinde ısrarlı olursak mükemmeliyetçilik ön plana çıkıyor. Oysa mükemmel poz hiçbir zaman yok. En iyisini yaptığımızı düşündüğümüz her an önümüze daha cezbedeni çıkıyor. Yogadan keyif almayı sürekli ertelemeye başlıyoruz ta ki aklımızdan geçen o mükkemmel poza, günde iki saat asana uygulamasına ya da en az kırkbeş dakika meditasyon oturuşuna ulaşabilene kadar. Hedef zihinle hareket edersek hedefler hiç bitmez çünkü hedef dediğimiz şey sabit değil, mütamadiyen yer değiştiriyor.

Yıllar içinde kendi çapımda edindiğim tecrübelerden sizlere aktarabileceklerim;

  • Hedef zihin yerine araştırma zihninde kalmaya özen gösterin.
  • Performansınızı zaman ya da zorluk derecesi açısından ölçmeyin. Sadece bedende ve zihinde olan bitene yargılamadan şahit olun.
  • Gözlemlediklerinizi tanımlamaya çalışmayın. Ne zaman kavramsal zihin devreye giriyor ve adlandırma çabası ön plana çıkıyor o an deneyimlerimizi sabit ve değişmez kesin sonuçlar gibi algılamaya başlıyoruz.
  • Mükemmelliyetçiliği bir kenara bırakın. Her an her şey değişim, dönüşüm halinde. Buna bedenimiz ve zihnimiz de dahil. Dolayısıyla 24 saat içinde bile beden aynı uygulamaya birbirinden farklı tepkiler verebilir. Bir sabah su gibi akarken, ertesi sabah kaskatı bir sırt ve bacaklar bizi karşılayabilir.
  • Mümkün olduğu kadar aynı saatte ve aynı mekanda pratiğinizi yapın. Tercihen dikkat dağıtıcı çok şeyin olmadığı bir alanı kendinize seçin. Ama ne yapalım gürültü oluyorsa da bırakın olsun, hiç ona takılmadan odağınızı matınıza çevirin. Neticede yoga, dış uyaranlarla aramıza mesafe koyarak daha içe dönme pratiği.
  • Veeee en önemlisi matınızla randevunuza sadık kalın. İster bir saat ister yarım saat ya da daha kısa pratiklerle sürdürülebilir bir uygulamanın önemini kavrayın. Ev, iş, okul, günlük koşuşturmalar derken size kalan zaman ne ise onu doğru değerlendirin.

Vakti sınırlı olanlar için günde 15 ila 20 dakikalık bir pratik bile bol bol yeter. İnanın mata çıktıktan kısa bir süre sonra etkisini her anlamda hissetmeye başlıyor insan.

Rana Yoga Vibes Youtube Kanalımda 20 Dakikalık ve 15 Dakikalık Vinyasa Akış serilerini bulabilirsiniz. Benimle evinin, işyerinin konforunda dilediği saatte yoga yapmak isteyenler için oynatma listelerinin linklerini aşağıya bırakıyorum.

15 Dakika Vinyasa Akış

https://bit.ly/3cm6HeF

20 Dakika Vinyasa Akış

https://bit.ly/3vvEcSQ

Hepinize iyi pratikler dilerim, bol yogalı günler.