Hayat bir koşuşturma içinde geçerken bizi cezbedebilecek, yeni kapılar açabilecek ne çok şeyi ıskalıyoruz. Çoğu zaman bunun farkında olmadan günler akıp gidiyor. Hatta çoğu zaman ne kadar kısa sürede ne çok iş hallettiğimiz için kendimizi kutluyoruz. Halbuki ajandamızda yanına bir tık attığımız o gündem maddesi her ne ise acaba özen göstererek, hakkını vererek mi yaptık yoksa sadece hızlıca geride bırakmak adına peş peşe işleri sıraya koyduk ? Aynı anda birden fazla işi halledebilmek iş yaşamında bir beceri olarak taçlandırılırken bunun bizde geride bıraktıklarının farkında mıyız ? Artık öğle aralarında vakitsizlikten yakınarak alelacele yeme alışkanlığımız bütün öğünlerimize mi sirayet etti ? Beslenme bozuklukları, sindirim problemleri , aşırı kilo kaynaklı sağlık sorunları, yediğinden içtiğinden bir türlü tad alamama hali tesadüf olmasa gerek.

Zamanla hayatımızın gittikçe hızlanan temposunun bizde yarattığı stres, anksiyete, tahammül edememe hali kalıcı olmaya başlar. İkili ilişkilerimizde karşımızdakini dinlemek yerine kendi aklımızdan geçeni söyleme isteği daha ağır basar.

Yavaşlamayı öğrenmek bir süreç. Kendimize ne kadar sık hatırlatırsak hatırlatalım pratik etmedikçe hayata geçirmek zor. Yoga ve meditasyon çalışmaları yavaşlayabilmenin kapısını aralayan iki değerli anahtar. Matın üzerinde pozlara yerleşmek gösterdiğimiz özeni zamanla hayatımızın içine taşımaya başlıyoruz. Temeli gelişigüzel kurulan, genişlemeyi, yükselmeyi, köklenmeyi ve merkezi kucaklamayı göz ardı ettiğimiz aceleye getirdiğimiz bir uygulamanın şifasını hissetmek mümkün olmuyor.

Farklı yoga tarzları arasında Hafif Akış yavaşlama konusunda zorlananlara bir ayna tutabilir. Pozlarda daha uzun sürelerle kaldığımız, malzemeleri özenli biçimde yerleştirerek onlardan gereken destek aldığımız, bedenin sesini dinlemeye bizi davet eden bir yoga uygulaması.

Hafif Akış derslerinde daha az sayıda pozu birbirine bağlarken pozda daha uzun kalmanın yanı sıra zemini olabildiğince aynı tutarak pozlar arasında daha yumuşak geçişlere yer veriyoruz. Yogaya yeni başlayanlar, pratiğine bir süre ara verip tekrar matına dönmeye niyet edenler için doğru adres. İlgilenenler Youtube kanalım Rana Yoga Vibes’ta Yoga Hafif Akış Video serisindeki pratiklere aşağıdaki linkten göz atabilirler.

Youtube Rana Yoga Vibes | Hafif Akış Serileri

https://bit.ly/3o7SBjw

Hayat aceleye gelmiyor, yavaşladıkça bize yeni kapılar açıyor. Yavaşlamayı öğrendikçe kendimizle kurduğumuz bağ güçleniyor. Her ne yapıyorsak daha çok keyif almaya başlıyoruz. Şükran duygumuz artıyor. Yeni tecrübeler bizi zengin kılıyor. Hayatın tüm renklerine açık mıyız ? Bize sunacağı çok şey var, yeter ki biz onları görmeyi bilelim.