Gün içinde nasıl nefes alıp verdiğinizle aşina oluyor musunuz ? Aşina olma hali aslında meditasyonun ta kendisi. Hayatın her anında uygulamaya koyabileceğimiz. Aldığımız ve verdiğimiz her nefesin akışını, dokusunu, ritmini, melodisini hissetmek mümkün. Hadi sakin ve sessiz bir alan bulun kendinize, üç ila beş dakikalığına dik bir oturuşa yerleşin. Yargılayan ve arzulayan zihni bir kenara bırakın ve nötr bir yerden nefesinizi takip edin. Nefeslerinizi tanımlamanız gerekse hangi kelimeleri seçerdiniz ?  Derin-sığ, yavaş-hızlı, akışkan-kesik kesik, yumuşak-hırıltılı ? Bir sonuç çıkarmaya çalışmayın sadece bakma cesaretini gösterin.

İlk adım meditatif bir alanın içinden nefesle olan ilişkimizi net ve açık biçimde gözlemlemek. Sonrasında bedenle nefes arasındaki etkileşime bir bakın. Duruşunuz, gün içinde bedeni nasıl kullandığınız nefeslerinize yansıyor mu ? Kapalı bir göğüs kafesi, kısalan bir ön beden ve aynı şekilde uzunluğunu koruyamayan bir yan beden, öne katlanmaya meyilli bir omurga nefesin çabasızca akmasının önünü keser.

Yoga pozlarının bedendeki olumlu etkileri nefese de doğrudan ulaşır. Yana eğilmelerin spesifik etkilerine bakacak olursak;

Yana eğilmeler sayesinde

Bedenimizle olan ilişkimiz nefesimize tamamıyla yansıyor. Genellikle dik omurganın, ön bedendeki açıklığın önemini vurgularız ancak yan beden açıklığını ıskalarız. Duruş bozuklukları sadece kambur bir omurgayı değil kısalan yan bedeni de beraberinde getiriyor.

Youtube kanalım Rana Yoga Vibes’ta Yana Eğilmeler odaklı hazırladığım Vinyasa Akış dersi linkini aşağıya bırakıyorum. Deneyimlemek isteyenleri pratiğe beklerim. Pratik sonrası beş ila on dakika bie nefes çalışması  yapmanızı tavsiye ederim. Eşit Dalgalanan Nefes (Sma Vritti), Muzaffer Nefes (Ujjayi), Nadi Shodana, Viloma gibi uygulamanın sonuna doğru sinir sistemini yatıştıran pranayama tekniklerinden biri olabilir. Sormak ya da paylaşmak istediklerinizi youtube’da yorumlar kısmına yazabilirseniz sizlere daha çabuk dönerim.

Om Mani Padme Hum 

 

YOUTUBE Rana Yoga Vibes | Yana Eğilmelerle Alan Aç

https://youtu.be/mrMws574hE8