Arkaya Eğilmelere Hazırlık

Vinyasa Akış derslerinde serileri oluştururken farkındalık, güç ve esnekliği yumuşak sınırlarımız içinde arttırmaya çalışırız.
Hazırladığımız serilerde, akışların arasına  güvenli alan açarak yoga egzersizlerini yerlestirebiliriz. Bunu yaparken dersin temposunu olabildiğince çan eğrisi içinde korumaya devam ederiz.
Derin arkaya bükülmeler fiziksel temalı ya da Urdhvadhanurasa, Viparitadandasana, Nataraj gibi Zirve Poza doğru giden bir derste hangi yoga egzersizlerini yapabiliriz ? Bunlardan bir tanesi Puppy Pose, duvarda yavru köpek, derin arkaya eğilmelere hazırlık için harika bir ara durak.
Arkaya eğilmelerin, yenileyici, canlandırıcı etkisi sayesinde topraklanmış, berrak ve memnun hissederiz.  Alt karın kasları, diyafram ve kaburgalar arası kaslarda daha fazla alan yaratarak nefes alıp vermeyi kolaylaştırırlar.
Arkaya Eğilme pozlarını yaparken hisleri ve çabayı belli bir bölgede yoğunlaştırmak yerine, tüm omurgaya eşit olarak yaymaya çalışsak da bel ve boyun kavisi, orta ve üst sırta oranla çok daha fazla artar. Hazırlık aşamasında kavisi omurganın bütününe yaymak için orta ve üst sırta odaklanarak ilerleyebiliriz.
Göğüs kafesini, üst sırtı izole ederek açıklığı bulmak için ideal egzersizlerden biri #hollowbackhandstand. Duvara olan mesafeyi ayarlayarak pozun derinliğini arttırmak mümkün.
Duvardan destek alarak yapabileceğiniz hazırlık pozlarına birkaç örnek için aşağıdaki görsellerden yararlanabilirsiniz.