Nasıl olsa nefes alıp veriyorum…

Yogaya ilk başladığım yıllarda asana pratiğini, nefesin hep önünde tuttum. Nasıl olsa nefes alıp veriyoruz düşüncesiyle nefese dair farkındalığımı geliştirmekte geri kaldım. Ne zamanki daha zorlayıcı pozlara, daha uzun soluklu serilere başladım o an fark ettim bir şeylerin yolunda gitmediğini. Zaman içinde Ashtanga Yoga ile tanışıklığım Vinyasa Akış serilerinde yaşadığım bu zorlanmanın nefesimle olan bağımın zayıf olmasından kaynaklandığını görmeme bir kapı açtı. Ashtanga’da ujjayi nefesi kullanmak onun modern ve “trendy” kız kardeşi Vinyasa Yoga’da da çok işime yaradı .
Pozları mekanik bir biçimde yapmak, mükemmel şekli aramak dışardan bakıldığında göze hoş görünse de aslında poz içten içe yaşayan ve her bedende kendine farklı ifade bulan bir varoluş hali. Nefesin akıntısına kapılmayı kabul ettiğimiz an, pozun nefesin açtığı yolda ilerlemesine izin verdiğimiz an o yoga pozu can bulmaya başlıyor. Diğer türlü, mekanik bir uygulama zaman içinde sıkıcı ve boğucu olmaya aday. Ve birçok insanın yogayı sürdürebilir hale getirmekte zorlanmasının sebeplerinden biri bu.
Nefesi göz ardı etmek, nefes alış verişlerin sonundaki doğal duraksama anlarını (kumbhaka) yok saymak aslında kendimizi inkar etmekle eş değer. Evet nasıl olsa hayatta kalmak için nefes alıp veriyoruz…. Ama nasıl ? Bunun farkına vararak hareket ettiğimiz zaman yoga uygulamamızın kalitesi de artıyor, açılan, genişleyen alan içerisinde kendimizi daha özgür ve dingin hissetmeye, yapmaktan çok olma haline varmaya başlıyoruz.
Nefesinizle olan bağımızı samimi kılarak nefesin rehberliğinde yoga pratiğimizi sürdürmenin hediyelerini almaya açık olalım. Shthira Sukham Pranayam şu aralar benim büyük rehberim. Nasıl asana uygulamasında rahatlığı ve sağlamlığı gözeterek yolumuza devam ediyorsak aynısı nefesimiz için de geçerli. Farklı nefes tekniklerini uygularken kendimizi zorlamadan, hırsa kapılmadan, sürdürülebilir olanın araştırması içinde kalarak ilerlemek, konforu ve sağlamlığı ön plana çıkarmak bizlere o alanı açacaktır. Nefesin yol göstericiniz, dostunuz, mentorunuz olmasına izin verin.
Namas’cray💃