Bir Buçuk Birinci Savaşçı

“Hala savaşçı duruşlarında bacak açıklığımın olması gereken mesafesini daha bulamadım. Ya çok açık ya çok kapalı kalıyor ya da geçişlere ve bir sonraki pozun açıklığına tam adapte olamıyorum. 1. Savaşçı ve yüksek hamle pozlarını yapamadığımı düşünüyorum, bir şeyler yanlış gidiyor. Sanırım kalçam çok kapalı…” 

Mey Elbi ile verdiğimiz yeni dönem Githa Satya hocalık eğitimi çalışkan öğrencilerinden Hilal’in yazdıkları ilham kaynağı oldu. 

Ayaktaki pozlar grubundan olan Birinci Savaşçı, içine yerleştiğimiz şekil ve hizası açısından zorlayıcı bir pozdur. Bunun sebeplerine yakından bakalım. Öndeki bacağın dizi bükülü kalırken, arkadaki bacağın düz olmasının yanısıra pelvisi hizalamak için her iki bacakta gereken aksiyonlar -iç ve dış rotasyon- zıt yönlerdedir. Alt bedende bunlar olup biterken üst bedende omurga hafif arkaya eğilmeye doğru gider ve düz kollar kulakların yanından yukarıya doğru uzar. Ayaklar arasındaki genişlik topuk topuğa hizasında kaldığında (kalça mesafesi yerine) ve hatta bazı ekollerde arkadaki ayağın dış kenarı İkinci Savaşçı pozundaki gibi matın arkasına paralel olacak şekilde temel kurulduğunda çok az sayıda insan kalçaları ve göğüs kafesini matın önüne bakacak şekilde poza yerleşebilir.

Yeni Birinci Savaşçı sevgili hocam Jason Crandell’ın tanımıyla “Bir Buçuk Birinci Savaşçı”. Yani alt ve üst beden hizası Birinci Savaşçı ile İkinci Savaşçı arasında bir yerde.

Birinci Savaşçı pozuna yerleşirken, kalçaları matın önüne bakacak şekilde hizalamak için  arkadaki bacağın kalçasını öne doğru çevirmeye çalışırız. Kalçanın öne doğru rotasyonunun durduğu yerde bizim de çevirmeyi durdurmamız gerekir. Durduğu an sen de DUR ! Zorladığımız zaman belde ve SI bölgesinde asimetrik baskı ve sıkışma başlar.

Bir Buçuk Birinci Savaşçı, Birinci ve İkinci Savaşçı arasında bir poz. Pelvisi matın önüne döndürmek yerine 45 derece açıya getirmek yeterli. Yani sağ bacak öndeyse, kalça kemikleri matın sol köşesini işaret edecek şekilde Pelvis, Vira I ve Vira II arasında kalır. Hatta aynısı üst beden için de geçerli. Üst beden matın önüne bakmak yerine pelvis gibi matın köşesine bakar.

Birinci Savaşçı pozunu tarif ederken verdiğimiz sözlü talimatlarla bazen öğrencileri yanlış yönlendirebiliyoruz. “Kalçalar matın önünü işaret edecek şekilde… Kalçaları matın önüne paralel hale getir… Square the hips …” Haliyle öğrenciler de iki kalça kemiği matın önüne bakacak şekilde poza yerleşmeye çalışıyorlar. İşte o zaman da tam Hilal’in dedikleri ortaya çıkıyor.

Kalçaları matın önüne paralel hale getirmek için ısrarlıysanız bacaklar arasında daha kısa ve geniş mesafe bırakarak pozu deneyin. Bu durumda kalça kemikleri matın önüne eşit uzaklıkta olacaktır. Daha uzun mesafe bırakarak her iki kalça kemiğini matın önüne paralel tutmak pek mümkün değildir.

Pozun nasıl olması gerektiğinden ziyade nasıl hissettirdiğinden yola çıkarsak olanı daha net görme şansımız olur. Bir yoga pozunun nasıl mükemmel şekilde görüneceğinden ziyade bize nasıl hissettirdiği önemli. Pozu hem rahat hem sabit bir yerden yapabilmek için nasıl modifiye edebiliriz ? Bunun cevabını bedenimiz ve hislerimiz bize söylesin.