Hayatın içinde zorluklarla karşılaştığımız, önümüze çıkan yollardan hangisini seçmemiz gerektiğine karar veremediğimiz anlarda Bhagavad Gita’da ölümsüzleşen Dharma öğretisi bizlere yol gösterebilir.

Kendi akrabaları, öğretmenleri, dostlarına karşı tarihin en kanlı savaşlarından birine girmek zorunda kalan prens Arjuna, savaş meydanın ortasında okunu ve yayını elinden bırakıp yere çöktüğü anda, bu savaşa girmeli miyim sorusunu sorar. Bunun üzerine Arjuna ve  Lord Krishna arasında başlayan ve onsekiz bölüm süren diyalog yoga felsefesine bir çok değerli öğreti kazandırmıştır. İlk bölümden itibaren bu kadim eser, Dharma Öğretisini ön plana çıkarır. Bhagavad Gita, Hint destanı Mahabarata’nın bir bölümüdür. Bhagavad Gita’nın bu destana sonradan eklendiğine dair söylentiler de vardır. Biz bu tartışmayı konuyu tarihçilere, konunun uzmanlarına bırakalım.

Dharma, her birimizin hayattaki bireysel görevi olarak tanımlanabilir. Başkasının dharmasını mükemmel biçimde yerine getirmektense başarısız da olsak kendi Dharmamızı takip etmenin önemini vurgular Arjuna ile olan diyaloglarında Lord Krishna.  Bhagavad Gita’ya göre insan ancak kendi dharmasının zorluklarının üzerinden gelirken tatminkar ve mesut hisseder çünkü dharmanın çağrısını duymuş ve odaklanmış çabasını o yolda ortaya koymuştur. 

Bireysel Dharma, kendi doğanı en mükemmel haliyle gerçekleştirmeye,  kendine, başkalarına, üzerinde yaşadığın gezegene karşı olan yükümlülüklerini layıkıyla yerine getirmeye doğru giden yolu takip etmekten geçer. Benim için doğru olan nedir ? Yeteneklerim, bireysel seçimlerim dikkate alındığında çoğunluğun iyiliğini desteklemek için nasıl harekete geçmeliyim ? Diğer yandan içinde bulunulan somut duruma göre doğru eylemin ne olduğu çok bariz olmasına rağmen harekete geçecek doğru kişi biz olmayabiliriz. Yeteneklerimiz, deneyimimiz, elimizdeki imkanlar buna el vermeyebilir. Bir başkası için doğru olan eylem bizim için doğru olmayabilir. Örneğin, bir öğrencinin sağlık sorunları hakkındaki sorusu karşısında, sınırlı tıp bilgimiz, başvurabileceğimiz teşhis-tanı yöntemi bulunmaması sebebiyle fikir beyan etmek yerine öğrenciyi tıp uzmanına gitmeye yönlendirmek çoğunluğun yararınadır. Farkındayım tartışmalı bir örnek verdim, yoga camiasında her iki görüşün de savunucuları var. Artık bu da başka bir sonraki yazının konusu olsun. 

Dharma konusunda başyapıt sayılabilecek  Stephen Cole’un “The Great York of Your Life” kitabında Agnostic İncil’den bir alıntıya yer verir yazar. Oldukça çarpıcı  bulduğum bu bölümü paylaşarak yazıyı sonlandırmak istedim.

“If you bring forth what is within you, what you bring forth will save you; if you do not bring forth what is within you, what you do not bring forth will destroy you.”

“İçinizde olanı gün yüzüne çıkarırsanız, dışarı çıkardığınız sizi kurtarır; içinizde olanı gün yüzüne çıkarmazsanız, dışarı çıkarmadığınız sizi yok eder.”

Dharma Öğretisi yaşamda kendimizle ve çevremizle olan ilişkilerimizi nasıl etkiliyor ? Yaşamın içinde  kendi yolumuzu bulma konusunda doğru adımları atıyor muyuz yoksa o yolda emin adımlarla yürümekten kaçınıyor muyuz ? Kendi ihtiyaçlarımızın yanısıra başkalarının bizlerden beklentilerini önemsiyor muyuz ? Kendimize sorabileceğimiz, üzerinde düşünebileceğimiz sorulardan bir kaçı…