USTRASANA PROPLAR SAYESİNDE FAVORI YOGA POZUNUZ OLABİLİR Mİ ? 1/2

Ustrasana ile ilgili okuduğum bir yazıda ilginç bir tespit vardı, şayet meslek olarak tavanları boyamıyorsanız gün içindeki tüm faaliyetleriniz öne kapanmanıza yol açıyor. Şöyle bir düşünürsek masa başı çalışmak, ev işleri, araba kullanmak, sosyalleşme anlarında bedenin duruşu hep  öne ve yere doğru hareketini gerektiriyor. 

Çökük ve katılaşan göğüs kafesi, kapanan omuzlar, zayıflayan ve bizi dik tutmakta zorlanan sırt kasları beraberinde sırt ağrılarını, nefes alış verişlerde zorlanmayı ve depresif bir ruh halini getiriyor. Öne doğru çöktüğünüzü fark ettiginiz anlarda bedenen ve ruhen nasıl hissettiğinize bir bakın. Yorgun hatta bıkkın, içe kapanık, karamsar ve üzgün, bunlar ilk aklıma gelenler…

Beden-zihin-ruh arasındaki ilişkide bedende olan biten ne varsa zihin ve ruh üzerinde etkisini gösteriyor ve aynı şekilde ruh hali olumsuz etkilendiğinde beden bundan nasibini alıyor. Kısır döngüden kendimizi çekip çıkarmak bize kalmış. Fark etmekle dönüşüm zaten başlıyor. Yoga hareket halinde meditasyon. Farklı deneyimlere göre tasarlanmış birçok yoga pozu bu dönüşüm yolculuğunda bize destek. Arkaya Eğilme pozlarını yapmamızdaki amaç ne kadar geriye doğru eğilebildiğimizi ispatlamak değil, bilakis gün içerisinde uzun omurga ile öne doğru çökmeden minimum çaba ile kalabilmek.

Daha derin ve zorlayıcı pozları da uygulamamıza destek malzemelerinin yardımıyla ekleyebiliriz. İşimiz görsel anlamda bedeni ideal şekle sokmak değil, gerektiği zamanlarda pozları modifiye ederek edinebileceğimiz maksimum faydayı arttırmak. 

Görsellerdeki poz Ustrasana, derin bir arkaya eğilme. Bu haftayı proplar sayesinde Ustrasana pozunda nasıl daha konforlu ve uzun kalabiliriz ona ayırdım. İyi pratikler 🙏