Dropback, Dağ Pozu ile Yukarı Bakan Yay Pozu arasındaki geçiş. İlk başlarda heyecanlanıp bir an evvel yere inmek ister ve süreci hızlandırırız. Tadasana başlangıç noktası, Urdhva Dhanurasana bitiş noktasıdır bizim için. Oysa ikisi arasındaki mesafede, süreçte neler olup bittiğini gözlemlemek gerek.

Aradaki süreci es geçmeden, hatta olabildiğince yavaşlamak, havada rahat, telaşsız asılı kalmak gittiğimiz yön hakkında farkındalığımızı artırırken, arkaya eğilmeleri derinleştirmeye, ön bedeni güçlendirmeye, tekrar Tadasana’ya geri dönerken kuvvetli bacakları bulmaya yardımcı olur.

Dropbackler, omuzları, göğüs kafesini, kalçaları açarken, bacakları güçlendiriyor. Aynı zamanda cesareti de geliştiriyor. Bedene, ağırlığını arkaya doğru bırakmaya izin vermek bir ölçüde hayatta kalma güdümüze karşı çıkmayı gerektiriyor. Bir çoğumuz için başlangıçta kendini arkaya doğru bırakmak mücadeleye dönüşüyor. Düzenli pratik, farkındalık ve sabır sayesinde cesaret kasımızı güçlendirmek mümkün. Matın üstünde ve matın dışında kendimizi daha özgür ve emin hissetmeye başlıyoruz. 

Kendinize zaman tanıyın, ön bedeni açmaya ve arka bedeni güçlendirmeye yönelik serilerle, güçlendirici ve açıcı arkaya eğilme pozları ile parçalardan bütüne doğru ilerleyerek poza hazırlayın bedeni. Duvardan yardım alarak hem arkaya eğilmelerinizi derinleştirip hem dropbacklerde yere doğru olan hareketin yönünü kolaylıkla bulabilirsiniz. 

İyi pratikler !