Her birimizin kendini tanımaya yönelik seçtiği farklı bir yol vardır. İlgi duyduğumuz, kendimizi yakın hissettiğimiz konular içsel araştırmamızda bize rehberlik eder. Resim yapmak, bir müzik enstrümanı çalmak ya da karşılık beklemeksizin yardım elimizi uzatmak gibi bir çok örnek verebiliriz.

Yoga ve meditasyon çalışmaları içsel araştırmamız için işe yarar yöntemlerden bir kaçıdır. Matın üzerindeyken, kendimize dair, belki o güne dek farkına bile varmadığımız pek çok gerçekle karşılaşırız. 

Yoga hakkında yazılan eserlerden Yoga Sutralar’da bahsi geçen svadhyaya, insanın kendi doğası üzerinde çalışmasını, aktif biçimde meditasyon yapmasını destekler. 

Svadhyaya günlük yaşamın içinde özellikle zor dönemlerden geçerken bize nasıl yardımcı olur ?

1.    Empati yeteneğimizi arttırır

Derindeki özümüzden, çevremizdeki insanlardan, tüm dünyadan kendimizi kopuk hissettiğimiz anlarda Svadhyaya bu izolasyon hissinin bir illüzyon olduğunu bize hatırlatır. Birbirimizle, tüm dünyayla derin bir bağ içerisinde olduğumuz gerçeği karşısında başkalarının içinde bulunduğu zor şartları görmeye başlar ve ilişkilerimiz gerildiğinde daha anlayışlı oluruz. Kendi üzerimizde araştırma yapmak başkalarıyla olan ilişki dinamiğimizi olumlu yönde etkiler.

2.    Her halimizle kendimizi kucaklamamıza vesile olur.

Kendimizi tanımaya yönelik çaba, meyalarını en çok zor zamanlarda verir. İşler ters gitmeye başladığında kendimizi her yönüyle daha net tanıma şansımız olur. Gücümüzü, özgünlüğümüzü, kararlılığımızı fark etmenin yanı sıra zayıf yönlerimizi, bağımlılıklarımızı, olumsuz alışkanlıklarımızı da keşfetmeye başlarız. Yumuşak karnımızı bir kusur olarak görmek, kendimizi yargılamak yerine kendi sınırlarımızı, eksikliklerimizi kabullenmeye başlarız. 

3.    Dönüşümün kapılarını aralar

Bağımlılıklarımızın, sabırsızlığımızın, bitmez arayışlarımızın temelinde neyin yattığını anlamaya başlarız. Bu kalıpları tetikleyen şartları görmek, kendimize şefkat beslemeye başlamamıza yol açar. Her halimizle kendimizle dost olabildiğimiz, baş başa kalabildiğimiz zaman bize zarar veren eğilimlerimizi geride bırakma gerekliliğini  anlarız. Ve bu bize içsel dönüşümün başlangıcını müjdeler.

Sizler kendi içsel araştırmanız için hangi yöntemlerden faydalanıyorsunuz ? Bu yolculukta sizleri en çok zorlayan nedir ? Başa çıkma yöntemleriniz var mı ? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşırsanız çok sevinirim.