Evde Yoga Pratiğini Geliştir

Yoga pratiğini toplu halde stüdyo ortamında yapmak gayet zevkli ve öğretici olsa da zaman içinde düzenli  ev pratiğimizi oluşturmak bize çok şey kazandırır. Ev ortamında, günde sadece yirmi ila otuz dakika ayırarak sürdürülebilir pratiği alışkanlık edinebiliriz. Kendi ritmimizi bularak, içsel araştırma vesilesiyle hakiki bilginin ortaya çıkmasına şahit oluruz. Beden bizim en büyük öğretmenimizdir, bedeni dinlemek en derin yoga pratiğidir.

Evde yoga pratiği için nelere ihtiyacımız var ?

Rahatsız edilmeyeceğiniz, derli toplu bir alan seçin, yoga matınızı ve yardımcı malzemelerinizi (mat, blok, kemer vs) yerleştirin. Büyük bir yere ihtiyacınız yok, temiz, aydınlık ve sakin olmasına özen gösterin.

Gerçekçi hedefler koyun, 10-15 dakikalık pratikle başlayın. Kişisel ihtiyacınızı mata çıktığınız an itibarıyla en iyi karşılayan uygulamayı seçin.

Evde yapılan düzenli yoga pratiği, kendinizi bir kalıbın içine sokmaktan öte poza yerleşirken nasıl hissetttiğinize odaklanmanızı sağlar. Kendi temponuzda ve bedeninizi dinleyerek hangi pozları yapmaya ihtiyacınız olduğunu daha rahat keşfedersiniz. Daha yorgun hissettiğiniz günlerde restoratif yogayı, daha enerjetik olduğunuz zaman daha tempolu Vinyasa Akış tarzı uygulamayı seçebilirsiniz.

Güneşe Selam serileri zaman açısından sizi zorlamaz. Bedendeki büyük kas gruplarını ısıtmak, eklemleri hareketlendirmek için  yapabileceğiniz gibi,  başka pozları da Güneşe Selamın içine örerek devam edebilirsiniz. Ayaktaki Pozlardan sonra arkaya eğilme, öne eğilme, çevrilme ve restoratif pozlarla uygulamayı tamamlayabilirsiniz. Pratiğiniz ilerledikçe kol dengeleri ve ters duruşları da eklersiniz.

Sevgili öğrencim, yoga hocası ve mimar Fulya Menderes Ateş’in evde yoga stüdyosu kurmanın pratik yollarını anlatan yazısını okumanızı tavsiye ederim.

https://www.cevikmaymun.com/blog/evde-yoga-stüdyosu-kurmanin-6-kolay-yolu