DÜZENLİ MEDİTASYON UYGULAMASI NASIL GELİŞTİRİLİR ?

Meditasyonu, duş almak, kahve içmek gibi günlük, olağan aktivitelerinizden biri haline getirin. Her gün rutin olarak yaptığınız şeylerden biri gibi kabul ederseniz, meditasyona oturmak için fazla çaba harcamanıza, kendinizi ikna etmenize gerek kalmaz. 

Meditasyon yapma alışkanlığını kazanmak için küçük adımlar atın. Günde on dakika ile başlamak yeterli. Süreyi uzatmak yerine alışkanlık haline getirmeye özen gösterin. Zaten zaman içinde süre kendiliğinden artacaktır. Zamana yaymadan koyduğumuz büyük hedeflerin zaman içinde bize yük olmaya başlayacağı gerçeğini unutmayın.

Tek başınıza meditasyon yapmak zor geliyorsa bir grupla birlikte yapın. Grup enerjisi size ilham verecektir. Kendinize meditasyon arkadaşı edinin ve birbirinizi bu konuda takip edin. 

Meditasyon yapacağınız zaman dilimini programlayın ve takvime not edin. Teknolojinin nimetlerinden yararlanmak isterseniz size hatırlatması için bir uygulama edinin. 

Günün aynı saati ve aynı yerde yapmaya özen gösterin ve buna öncelik tanıyın. “Aynı yer, aynı zaman” prensibi işinizi kolaylaştırır. 

Meditasyon alanı yaratın. Meditasyon minderi, meditasyon taburesi, battaniye, ihtiyaç duyduğunuz blok vb yardımcı malzemeleri yerleştirin. Uygulama boyunca rahatsız edilmeyeceğiniz, sessiz, sakin bir alan olmasına dikkat edin.

Uygulamanızı yargılamayın. İstesenizde meditasyondan sınıfta kalamazsınız 🙂 Meditasyon her an değişen dönüşen zihinsel aktivitelere bakmak için bir araçtır.