Nefes Farkındalık Meditasyonu

Nefes Farkındalık Meditasyonu uygulamasında hangi adımları takip etmeliyim diyorsanız işte size bir yol haritası. Kolay bir bağdaşa geldikten sonra sırasıyla adım adım uygulamaya başlayın, her bir adımda kendinize birkaç dakika süre tanıyın. Meditasyonla aşina olma konusunda yeniyseniz 10 ila 15 dakika kalın. Insight Timer, hem zamanı hem de meditasyon yapma rutininizi takip etmek için harika bir uygulama.

Genel oturuş hizasını bulun

Doğru oturuşu bulmak için altı noktaya farkındalığınızı getirin. Kalçalar, bacaklar, gövde, eller, gözler ve ağız. Buna ilişkin detaylı açıklamaya ihtiyaç duyarsanız bir önceki blog yazım Meditasyon Oturuşu’na bakabilirsiniz.

Nefesinizi İzleyin

Bizi anda tutacak bir referans noktasına ihtiyacımız var. Bu nefesimizdir. Nefes ne geçmişte ne de gelecektedir, nefes hep bu anda ve buradadır.

Doğal akan nefesinizle kalın. Nefesinizi hiç bir şekilde manipüle etmeyin. Nefesin doluşunu ve boşalışını seyredin.

Bir düşüncenin peşine takılıp gittiğinizi fark ettiğiniz anda dikkatinizi tekrar nefesinize yöneltin

Zihninizle Buluşun

Zihnimiz düşüncelerle doludur. Zihin farkındalığı, zihinle aşina olmak farkındalık meditasyonunun temelidir.

Meditasyon, düşünceleri durdurmak için değildir. Düşünceleri etiketleme sürecidir. Alışkanlıklarımızın, düşünce kalıplarımızın farkına varmak ve gitmesine izin vermektir.

Uygulama, düşünceler arasında ayrım yapmamak üzerine kuruludur. Sadece hoşlanmadığımız düşüncelerin gitmesine izin vermek bize iyi hissettiren düşünceleri alıkoymak değildir. Meditasyon, radikal biçimde kapsayıcı olmaktır. Bizi rahatsız eden ya da dikkatimizi dağıtan şeyleri reddetmek değil bilakis herşeyi ve herkesi radikal biçimde kapsamaya yönelmektir.

Meditasyon, bir uyanma ve tekrar tekrar ana varma sürecidir.

Dokunun ve Bırakın

Düşüncenin gitmesine izin verin ve nefesinize geri dönün

Bir düşüncenin peşine takılıp gittiğinizde ve senaryo yazmaya başladığınızda, bu sizi andan koparır, geçmişe ya da geleceğe götürür. Düşünceler dokunun ve bırakın. Kendinizi, o düşüncelerle özdeşleştirmeyin.