Meditasyon Oturuşu

Meditasyon esnasında dik bir omurga ile kalmak ve rahat bir oturuşu bulmak önem taşır. Dik omurgayı kurmak ve korumak, farkındalık çalışmasının, fiziksel bedene yönelik önemli bir kısmıdır. Aynı zamanda açık bir göğüs kafesi daha rahat ve akışkan nefesler alıp vermemize yardımcı olur.

Rahat bir bağdaşa gelin cümlesindeki “rahat” kelimesinin ne olduğu kişiden kişiye değişmekle beraber meditasyon uygulamasında doğru oturuşu bulmak için altı noktayı dikkate alarak oturuşu kurmak, bizi rahat ve aynı zamanda stabil bir konuma getirir.

  • Kalça : Oturma kemiklerinin zeminle temasını kurun. Oturma kemiklerinin altına bir yastık ya da blok yerleştirin, böylelikle kalçaların açılmasına ve omurganın dik kalmasına yardımcı olun.
  • Bacaklar: Bacakları ister rahat bir bağdaş pozisyonuna getirin ya da diğer oturma şekillerini uygulayın. Sandalyede oturuyorsanız ayaklar yere düz basmalı ve dizler 3-5 santim aralık olmalıdır.
  • Gövde (baştan kalçaya kadar): Gövdenin önünü açık ve sırtı kuvvetli tutarak dik omurgayı bulun. Ön alt kaburgaları dışarıya doğru fışkırtmayın, içeriye ve arkaya doğru alarak yan kaburgaları kaldırın. Köprücük kemiklerini uzatmak ve göğüs kafesini genişletmek için omuzları yukarıya, arkaya ve aşağıya doğru yuvarlayın. Omuzları kulaklardan uzaklaştırırken kürek kemiklerini kalçalara doğru yaklaştırın. Kafatasının omurga üzerinde dengelediğini hissedin.
  • Eller: Avuç içleri tavana ya da yere dönük olacak şekilde elleri dizlerin üzerine yerleştirin. Avuç içlerinin tavana dönük olması almaya hazır olduğunuzu, yere dönük olması içe dönmeyi ve zihni dinlendirmeyi tercih ettiğinizi temsil eden iki farklı mudradır. Üçüncü mudra kozmik mudradır. Zihin çok aktifse baş parmaklar tavana doğru yükselecektir. Uyuşukluk, uyku hali hakimse baş parmaklar yere doğru ağırlaşır, eller çözülmeye başlar.

img_1104

  • Gözler: Gözleri açık tutun, bakışınızı yerde yaklaşık 1 ila 1.5 m ileride bir noktaya doğru yönlendirin. Gözleri açık tutmamızın nedeni bilinçli uyanıklık halini bulmaktır. Bakışlarınızı ne bir noktaya ne dikin ne de gözünüzün dalmasına izin verin. Panoramik görünüme sahip olun, bu da görsel anlamda radikal biçimde kapsayıcı olmanın bir şekildir.
  • Ağız: Çeneyi gevşek tutarak hafifçe göğüs kafesine yaklaştırın ve ense kökünden tavana doğru uzamaya devam edin.