Güneşe Selam Nedir ?

Güneşe Selam, Sanskrit ismiyle Surya Namaskar, Eski Yogilerin güneşi onurlandırma şekildir. Eller kalbin önünde, avuçlar bir arada başlanır ve bitirilir. Hem selamlama işaretidir hem de ellerin kalbe teması sadece gerçeği kalp bilir anlamındadır. Yoga felsefesinde, Surya, dünyanın fiziksel ve spiritüel merkezi ve aynı zamanda tüm yaşamın yaratıcısı kabul edilir.

Güneşe selam, birbirini izleyen öne ve arkaya eğilme pozlarını içeren sekanstır. Fiziksel dayanıklılığı, gücü ve zihinsel odaklanmayı arttırır. Kolları ve bacakları koordine eder böylelikle bütün beden aynı poza aynı zamanda ulaşır. Hatha Yoga’da farklı Güneşe Selam sekansları  vardır.

img_0977

Aslında güneşe selam sekansının tümü tek bir Tadasana’dır, üst üste, sonsuz varyasyonlara dönüşen, hem gökyüzüne doğru yükseldiğimiz hem toprağa köklendiğimiz.

Her hareket, her geçiş bir nefes boyunca devam eder. Asla nefesi ve hareketi durdurmadan. Aynı meditasyonda olduğu gibi nefes bizim merkez üssümüz. Nefes alış ve verişleri, yavaş ve uzun tutarız ve böylece hareketler dengelenmiş olur. Buna karşılık pozlarda kaldığımız anlar bir nefesten fazla olan anlardır.

Birbirini takip eden arkaya ve öne eğilmeler bedenin önünü ve arkasını dengeler.

Arkaya eğilmeler sayesinde hissettiğimiz güven ve cesaret kalbimizi daha rahat açmaya yararken öne eğilmeler sayesinde tekrar içimize dönerek, sakinleşmeye, merkezimize doğru yumuşamaya başlarız.

Geleneksel anlamında Güneşe Selam günü selamlamak, her günün yeni bir gün olduğunu ve bizlerin Güneşle, doğayla olan bağını kabullenmektir. Birbirini takip eden genişleme ve merkeze dönüşlerden oluşur, güneş ve toprakla olan ikili ilişkimizi sembolize eder.

Eski yogilerin inanışına göre her birimiz denizleri, nehirleri, dağları, yıldızları, gezegenleri, güneşi ve ayı içinde barındıracak şekilde dünyanın birer kopyasıyız. Gökyüzündeki güneş aslında kendi içimizdeki güneşin simgesi. İçimizdeki güneş de kalbimiz.