Metta – Maitri Meditasyonu

Çok farklı tarzlarda yapılan meditasyon uygulamaları söz konusu. Bunların içinden “odaklı meditasyon” ve “farkındalık meditasyonu” na baktığımızda; ilkinde tek bir noktaya konsantre olurken diğerinde belli bir hisse, düşünceye odaklanmadan; diğer bir deyişle bir şeye bağımlılık duymadan ve bir şeyden kaçınmadan; ne düşünce, his, duygu çıkarsa çıksın gözlemlemeye devam ederiz.

Geçen blog yazısında uyguladığımız “serbest yazma meditasyonu”, hiçbirşeye odaklanmadan zihinde çıkan her ne varsa kaleme döktüğümüz farkındalık meditasyonu iken bu defa yapacağımız bir “metni kopyalayıp yazma meditasyonu” ile belli bir içeriğe odaklanmak.

Metni okumak yerine neden yazmayı seçelim derseniz yazma eylemi; okumaya, duymaya oranla bilinçaltını daha etkin şekilde odaklar ve bunu yaparken çok daha az bilinçli çaba gerektirir.

Kendinize sessiz bir yer bulun ve istediğiniz bir metni seçin. Sakin, yavaş ve ara vermeden 5 – 10 dakika boyunca yazmaya devam edin.

Benim yazmayı tercih ettiğim ” yani “Sevgiden Doğan Şefkat Meditasyonu”.

  • İlk aşamada; aşağıdaki metni kendiniz için yazmaya başlayın.

Mutlu olmayı,
İyi olmayı diliyorum
Kederden uzakta
Sevgi ve bilgeliğimde büyüyorum

Sonraki aşamalarda özneyi değiştirerek “ben” yerine “sen”, “o” ve “onlar” yapın.

  • İkinci aşamada; hayatınızda önem verdiğiniz, sevdiğiniz ve size destek olan bir dostunuzu gözünüzün önüne getirerek yazın.
  • Üçüncü aşamada; sizin için nötr olan kişiyi aklınıza getirin. Ne özellikle sevdiğiniz ne de özellikle hoşlanmadığınız biri olsun. Sık sık karşılaştığınız bir mağaza çalışanı olabilir.
  • Dördüncü aşamada; hoşlanmadığınız, anlaşamadığınız, çekişme halinde olduğunuz kişiyi gözünüzde canlandırarak onun için yazın.
  • Beşinci aşamada; bu egzersizi yukardaki dört kişiyi –kendiniz, arkadaşınız, nötür kişi, sevmediğiniz kişi- bir araya getirerek yapın.

Sonunda bu duyguları, etrafınızdaki, mahallenizdeki, şehrinizdeki, ülkenizdeki ve dünyanın geri kalanındaki herkese yaymaya başlayın.