Ahimsa

Ahimsa, kendine ve başkalarına karşı şiddetsizliktir.

Ahimsa, diğer tüm seçimlerimizin şekillendiği yoga uygulamasının temelidir. Ahimsa, hem kendi bedenimize hem öğrencinin bedenine hangi zeminde yaklaşmamız gerektiğini bize gösterir.

Pema Chödron un Ahimsa yaklaşımı : “Pratik yapmanın amacı kendimizi fırlatıp atmak ve daha iyi birşey olmaya çalışmak değildir. Olduğumuz halimizle kendimizle arkadaş olabilmektir. Pratiğin temeli sen, ben ya da bir başkası, şu an her kim isek o olabilmektir.” Ahimsa’nın gerçek anlamı budur. İçinde olduğumuz mevcut durumu incelemek, bunun başlangıç noktası olmasına, bize özgürlüğün yönünü gösteren işaret olmasına izin vermektir.

Dukha kelimesi acı, ızdırap anlamına gelir. Olduğumuzdan farklı olmayı arzulamak ızdırabı doğurur.

Sukha ise kendini ızdıraptan özgür bırakmak, kendine alan açmaktır.

Sevgili hocam Cyndi Lee’nin mutfaktaki tıkalı su boruları örneği bu konuyla ilgili harika bir metafor. Tıkalı su boruları zamanla su taşmasına ve kötü kokuya sebep olur. Aynı şekilde bedenimizdeki enerji kanalları tıkalı olduğunda kasılmış ve yorgun kaslar, yavaş metabolizma, bulanık zihin, sığ nefesler peşimizi bırakmaz. Mutfaktaki tıkalı boruya sinirlenmek hiçbir şey getirmez. Sistemin sorunsuzca çalışabilmesi için problemi tespit edip, doğru aletleri satın alıp, ustaca uygulamak gerekir. Aynısı bedenimiz içinde geçerli.

Yapmamız gereken, Dukha’yı Sukha’ya dönüştürmektir. Daha açık bir anlatımla kendimizi incelememiz, olduğumuz haliyle kabullenmemiz ve buradan işe başlayarak özgür hissedeceğimiz, alan açabileceğimiz bir yere doğru yönelmektir.

ahimsa_3